17. 7. 2023
Národní kulturní památka Vlašský dvůr je doslova výkladní skříní Kutné Hory, patří k nejpozoruhodnějším památkám na území historických Čech. Díky rekonstrukci a nově zřízeným expozicím patří budova „Vlašáku“ spolu se svým okolím k tomu nejnavštěvovanějšímu a nejcennějšímu, co Kutná Hora může nabídnout. Výrazně tomu pomohla dotace z Evropské unie směřující právě na revitalizaci tohoto objektu.
„Ve Vlašském dvoře byla po roce 1300 soustředěna veškerá ražba nové stříbrné mince – pražského groše, a tak se stal největším tehdejším ‚průmyslovým‘ objektem ve střední Evropě. Později byl adaptován na reprezentativní královskou rezidenci a stal se dějištěm mnoha významných historických událostí, které ovlivňovaly chod českého království,“ popisuje stručně historii a důležitost celého areálu Věra Žáčková, vedoucí oddělení památkové péče na kutnohorském městském úřadě.
Revitalizace „Vlašáku“ trvala od roku 2014 do konce roku 2020. Celý projekt stál téměř sto milionů korun, Evropská unie jej podpořila více než 84 miliony korun z Integrovaného regionálního operačního programu.
Budova byla ve špatném stavu
„Objekt byl před revitalizací funkční, ale jak se při odkrytí některých konstrukcí a instalací ukázalo, někde jen velmi zdánlivě. Revitalizací byla na mnoha místech odhalena již končící životnost částí budovy, jako například nefunkční úseky vnitřní kanalizace, zastaralé elektroinstalace a nevyhovující stav některých nosných konstrukcí. Hned v prvních fázích realizace se rozplynuly pochyby o skutečné potřebnosti této rekonstrukce objektu a v každé další části se to jen potvrzovalo,“ vysvětluje starosta města Lukáš Seifert.
Práce na obnově se týkaly celého objektu. Uskutečnila se kompletní rekonstrukce veškerých instalací (rozvodů vody, elektra, strukturované kabeláže, vnitřní kanalizace), došlo ke zvýšení požární bezpečnosti – objekt byl vybaven elektronickou požární signalizací a napojen na centrální systém hlášení požáru.
„Budova nově disponuje automatickým záložním zdrojem energie. Díky rekonstrukci máme nové prostory pro expozice věnované těžbě stříbra a ražbě pražského groše, jelikož Vlašský dvůr byl ve středověku centrální mincovnou českého království, což svědčí o historickém významu Kutné Hory a budovy Vlašského dvora. Zrestaurována byla řada hodnotných částí objektu, jakými jsou kamenné ostění, kamenné vřetenové schodiště nebo výmalby schodišťových prostor interiérů, kde byla restaurátorským průzkumem odkryta jejich původní podoba. Díky tomuto nálezu došlo k obnovení velmi unikátního vzoru výmalby, což přispělo ke zatraktivnění celého interiéru objektu v dobových souvislostech,“ shrnuje dění při revitalizaci starosta.
Sídlo vedení města
Velké proměny doznala i reprezentativní část budovy ve druhém podlaží, kde sídlí vedení města. Zde byla obnovena dřívější podoba dřevěných obkladů stěn a stropů. Dále byly doplněny povrchy historizujících dlažeb v prostorách chodeb. Velmi důležitou součástí revitalizace byla výměna nebo repase téměř všech oken v budově a zateplení dutin stropů. „Lze říct, že revitalizací Vlašského dvora byla dotčena každá část jeho povrchů, jen s výjimkou fasády, která byla zachována a docházelo zde pouze k drobným lokálním opravám. Vzhledem k rozsáhlosti a členitosti objektu se jednalo o velmi objemnou investici, za jejíž realizaci patří dík všem, kteří se o ni zasloužili,“ podotkla Věra Žáčková.
Letošní rok se zde nese ve znamení bohatého kulturního programu, který bude probíhat jak na nádvoří budovy, tak v přilehlých sadech. Za zahájení plného využití potenciálu tohoto místa lze považovat dvoudenní festival kapely Rybičky 48, díky němuž se v sadech bavilo 15 tisíc lidí v nádherných kulisách tvořených Vlašským dvorem, kostelem sv. Jakuba, Hrádkem, Jezuitskou kolejí a chrámem sv. Barbory. Zanedlouho se tu uskuteční Královské stříbření Kutné Hory.
„Kutná Hora ale není jen Vlašský dvůr. Všem turistům bych doporučila navštívit například Dačického dům nebo novou městskou knihovnu. Brzo se dočkáme dokončení oprav Sankturinovského domu, kam se vrátí Galerie Felixe Jeneweina,“ vyjmenovává Věra Žáčková a starosta Lukáš Seifert dodává: „Vše podstatné, co se ve městě děje, se koná buď přímo v areálu Vlašského dvora, nebo na dohled od něj. I díky tomu je toto místo tak jedinečné.“
Rozhovor se starostou Kutné Hory panem Lukášem Seifertem naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu:
Revitalizace Národní kulturní památky Vlašský dvůr v Kutné Hoře v
Mapě projektů.