Podrobně o tom, jak v příštích letech podpořit i váš projekt z evropských fondů. Přímo od zdroje zastřešujícího čerpání dotací, Ministerstva pro místní rozvoj. Různé možnosti podpory představí hosté z ministerstev, která mají jednotlivé programy na starosti. Inspiraci hledejte také v rozhovorech s úspěšnými příjemci.
Podcasty si poslechněte na Spotify, Apple Podcasts nebo Google Podcasts.

29. díl: Kdyby návštěvníci poznali, co se změnilo, museli bychom se chytnout za nos. Zrekonstruovaný kostel na Zelené hoře ročně láká tisíce návštěvníků
O obnově poutního kostela na Zelené hoře s kastelánkou Michaelou Řeháčkovou. Co má na unikátním místě nejraději? Jaká je práce kastelána a co stojí za symbolikou bájného místa? Poslechněte si další díl našeho podcastu.
28. díl: Z první ruky: operační program Spravedlivá transformace s Radanou Leistner Kratochvílovou
Novinka z rodiny operačních programů zaměřená na potřeby Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Jak Spravedlivá transformace pomůže v následujících sedmi letech oblastem zasaženým těžbou uhlí? A co musí splňovat projekty, které usilují o podporu? Nejen o tom hovoří ředitelka odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku na Ministerstvu životního prostředí Radana Leistner Kratochvílová.
27. díl: Z první ruky: operační program Zaměstnanost plus s Jiřím Kinským
Zaměstnanost, rovné odměňování žen a mužů, oblast sociálního začleňování nebo pomoc nejchudším osobám – podpora OPZ+ je v novém období opravdu široká. Abychom se v ní lépe zorientovali, do studia jsme pozvali Jiří Kinského, ředitele odboru řízení programů Evropského sociálního fondu. Poslechněte si nový díl našeho podcastu o aktuální situaci na trhu práce i nových možnostech pro žadatele.
26. díl: Z první ruky: operační program Životní prostředí s Jaroslavem Michnou
Protipovodňová opatření, energetické úspory, kvalita ovzduší nebo enviromentální vzdělávání – to jsou jen některé z oblastí, na které se zaměřuje nový operační program Životní prostředí. Jak si Česko v těchto oblastech stojí a které výzvy už byly otevřeny? Zeptali jsme se ředitele odboru fondů EU na Ministerstvu životního prostředí Jaroslava Michny.
25. díl: Z první ruky: operační program Doprava s Markem Pastuchou
Co se chystá v oblasti dopravy? Jak dlouhé budou nové tratě a kolik dalších dobíjecích stanic? Je v plánu i rozšíření metra? Poslechněte si nový díl podcastu o největším operačním programu Doprava. S ředitelem odboru fondů EU na Ministerstvu dopravy Markem Pastuchou jsme řešili aktuálně vyhlášené výzvy i konkrétní cíle programu.
24. díl: Z první ruky: operační program Rybářství s Pavlem Pojerem
Další díl podcastu ze série rozhovorů s řídícími orgány, tentokrát o novém tradičně podporovaném operačním programu Rybářství. Co je jeho prioritou, jak pomůže českým rybářům a akvakultuře? Kdo dosáhne nově na evropské dotace a na jaké výzvy se začít připravovat? Vyzpovídali jsme Pavla Pojera, ředitele odboru řídícího orgánu OP Rybářství na Ministerstvu zemědělství.
23. díl: Z první ruky: operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost s Bohumilem Šmucrem
Nové programové období je v plném proudu a s ním i řada výzev, kam můžete přihlašovat své projekty. Přinášíme vám nejaktuálnější informace přímo od řídících orgánů. V tomto díle jsme vyzpovídali ředitele odboru strukturálních fondů Ministerstva průmyslu a obchodu a řídícího orgánu OP TAK Bohumila Šmucra.
22. díl: Dát expozici dohromady byl tetris. Muzeum v Kopřivnici podpořené fondy EU láká na 79 historických tatrovek
Kopřivnice zve návštěvníky do nově otevřeného muzea nákladních automobilů Tatra. Jak náročné bylo celou expozici vybudovat a co je klíčem úspěšného projektu podpořeného evropskými fondy? Poslechněte si rozhovor s Lukášem Filipem, vedoucím pobočky krajského Muzea Novojičínska.
21. díl: Oběti čarodějnických procesů přiznávaly nemožné. Expozice v Šumperku podpořená fondy EU připomíná jejich kruté osudy
Jaké příběhy skrývá staletí stará historie čarodějnických procesů? Jak výstavbě šumperské expozice mapující toto období pomohly evropské dotace? A co je klíčem úspěšné přeshraniční spolupráce? Poslechněte si další díl podcastu, kde se dozvíte, jak Šumperk pečuje o své kulturní dědictví i co vám může pomoci na cestě k evropské dotaci.
20. díl: Ze zchátralého koupaliště k adrenalinovému centru u česko-polských hranic - Koupálo Janovičky – Markéta Hanušová, Martin Franc, Miroslav Vlček
Sportovně-kulturní areál nabízí netradiční trávení volného času. Board klub Broumov díky fondům EU přeměnil původní zchátralé koupaliště v místo plné adrenalinových aktivit. Poslechněte si Markétu Hanušovou, Martina France a Miroslava Vlčka, kteří dokázali uskutečnit svoje vize.
19. díl: Nejen kostel a pivovar, ale především činnosti lidí s hendikepem
- Sdružení Neratov – Antonín Nekvinda, Josef Suchár
Sdružení Neratov dokázalo vybudovat místo s neopakovatelnou atmosférou i činnostmi. Zapomenutý kout se s podporou nejen evropských fondů proměnil v živé místo setkávání a pomoci. Poslechněte si pátera Josefa Suchára a Antonína Nekvindu, kteří mají lví podíl na celém neratovském úspěchu.
18. díl: Publicita EU projektů s Radkem Kobzou MMR
Jak se má příjemce dotace vypořádat s povinnou publicitu? A jak se vyvarovat nejčastějším chybám? Jakou pomoc příjemcům nabízí Ministerstvo pro místní rozvoj? Nejen o tom hovoříme s Radkem Kobzou, ředitelem Odboru publicity a evaluací fondů EU na Ministerstvu pro místní rozvoj.
17. díl: O smyslu fondů EU s Olgou Nebeskou z Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha
Jaký význam má Evropské unie a jaké příležitosti přinesou evropské fondy České republice v letech 2021-2027? Ubírá se Evropa se svými cíli - zelená, digitální, sociální a vzdělanější společnost, správnou cestou a jsou pro Českou republiku relevantní? Tato a další témata rozebereme s Olgou Nebeskou, prorektorkou VŠMVV Praha a odbornicí v oblasti fondů EU.
16. díl: Jak se učit z chyb pomocí evaluace s Martinem Nekolou z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
Jak zlepšit svůj projekt anebo lépe a účinněji prosazovat jeho myšlenky a závěry? Kdy má smysl evaluaci v projektu využit a kdy ne? Může si ji udělat i projektový manažer anebo k tomu potřebuje odborníka? Nejen na to odpoví další díl podcastu, jehož hostem je Martin Nekola z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
15. díl: K čemu slouží evaluace ve fondech EU s Michaelou Mrózkovou z MŠMT
Jaké mají evropské dotace v České republice výsledky a dopady? Jak poznáme, že podpořené projekty skutečně pomáhají? A jaký je rozdíl mezi evaluací a auditem? Na tyto a další otázky odpoví Michaela Mrózková, vedoucí evaluační jednotky na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Vysvětlí, jaký je rozdíl mezi monitoringem a evaluací nebo jakým výzvám v Česku evaluace čelí.
14. díl: Auditní orgán se Stanislavem Burešem z Ministerstva financí
K čemu audit slouží a v čem jsou odlišné jednotlivé typy kontrol? Podle jakého klíče si vybírá Auditní orgán Ministerstva financí projekty ke kontrole? A kdo kontroluje činnost kontrolorů? Na tyto a další otázky odpoví Stanislav Bureš, ředitel Auditního orgánu na Ministerstvu financí ČR. Poradí, jak se co nejlépe připravit na návštěvu auditorů a jaká jsou nejčastější zjištění a jak jim předcházet.
13. díl: Finanční řízení s Lukášem Meleckým z Vysoké školy báňské v Ostravě
Jak získat kapitál a další finanční zdroje na váš projektový záměr? Jak na přípravu, plánování, realizaci a kontrolu finanční stránky projektu? Co je nejzásadnější rozdíl ve finančním řízení běžného projektu a projektu spolufinancovaného z evropských fondů? Jak odpovědět na otázky „jak, za co a za kolik?“. Co je klíčové pro váš úspěch a jak předejít možné finanční katastrofě? O tom si budeme povídat s Lukášem Meleckým z Technické univerzity VŠB.
12. díl: Projektové řízení s Lukášem Meleckým z Vysoké školy báňské v Ostravě
Jak si můžete zjednodušit práci a snadněji zrealizovat váš projekt spolufinancovaný z fondů EU? Jak vést tým, aby každý věděl, co má dělat? V čem můžeme být efektivnější díky plánování nebo správnému nastavování termínů? Co dělat, abyste dokázali předvídat rizika a naučili se je řídit? Od Lukáše Meleckého z Technické univerzity VŠB se dozvíte tipy, které se mohou hodit i Vám pro úspěšné řízení projektů nejen těch financovaných z evropských fondů.
11. díl: Programy přeshraniční spolupráce s náměstkem Zdeňkem Semorádem z MMR
Evropské fondy se snaží přispět k rozvoji regionů, a to nejen v rámci jednoho státu. Existují programy přeshraniční, nadnárodní i mezinárodní spolupráce, které umožňují spolupráci a řešení problémů napříč Evropskou unií bez ohledu na státní hranice. Podpora z takových programů bude k dispozici i v novém programovém období. Nejzajímavější programy přeshraniční, nadnárodní a mezinárodní spolupráce nám představí náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád.
10. díl: Operační program Jan Amos Komenský s náměstkem Václavem Velčovským z MŠMT
Kvalitní a dostupné vzdělávání, modernizace vzdělávacích metod nebo posílení výzkumu a vývoje jsou nutnou podmínkou naší úspěšné budoucnosti. Jaké projekty bude podporovat nový Operační program Jan Amos Komenský? V čem se bude lišit od předchozího programu Výzkum, vývoj a vzdělávání? A bude peněz na vzdělávání dostatek? Tato témata rozebereme s Václavem Velčovským, náměstkem pro řízení Sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
9. díl: Operační program Rybářství s náměstkem Pavlem Sekáčem z MZe
Konkurenceschopná, odolná a udržitelně se rozvíjející sladkovodní akvakultura je téma pro další díl našeho podcastu. Operační program Rybářství je sice nejmenší program z rodiny politiky soudržnosti, nicméně z hlediska české tradice v rybníkářství podstatný. Nejen o sladkovodní akvakultuře a o tom, jak jí mohou pomoci evropské fondy, budeme mluvit s Pavlem Sekáčem, náměstkem pro řízení Sekce pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání na Ministerstvu zemědělství.
8. díl: Operační program Spravedlivá transformace s náměstkem Janem Křížem z MŽP
Operační program Spravedlivá transformace je zcela novým programem zaměřeným na řešení dopadů odklonu od těžby a spalování uhlí v nejvíce zasažených regionech ČR. Jak zajistit dostatek pracovních míst pro lidi, kteří odcházejí z uhelného průmyslu, podpořit tamní ekonomiku i o zlepšení životního prostředí? Nejen o tom si budeme povídat s náměstkem ministra životního prostředí Janem Křížem, který má na starost spuštění a realizaci tohoto programu.
7. díl: Operační program Zaměstnanost+ s Tomášem Novotným z MPSV
Podpora zaměstnanosti, rovných příležitostí žen a mužů, sociální začleňování a boj s chudobou nebo modernizace veřejné správy. Tato témata a další otázky otevírá sedmý díl podcastu s hostem Tomášem Novotným, poradcem náměstkyně pro řízení Sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Společně s moderátorkou Klárou Droznovou představí Operační program Zaměstnanost+, který bude v období 2021 až 2027 disponovat více než 36 miliardami korun.
6. díl: Operační program Doprava s Markem Pastuchou z MD
Efektivní, dostupná a k životnímu prostředí šetrná doprava tvoří jeden ze základních pilířů evropské politiky soudržnosti a na jeho naplnění je určena nemalá část evropských prostředků. Jaké projekty bude podporovat Operační program Doprava? Bude peněz na výstavbu dopravní infrastruktury dostatek? Tyto a další témata probereme s ředitelem Odboru fondů EU Markem Pastuchou z Ministerstva dopravy.
5. díl: Operační program Životní prostředí s náměstkem Janem Křížem z MŽP
Ochrana životního prostředí tvoří jeden ze základních pilířů evropské politiky soudržnosti. O tom, komu budou v následujících sedmi letech prostředky z fondů EU určeny, a co všechno bude z Operačního programu Životní prostředí podporováno, si budeme povídat s Janem Křížem, náměstkem pro řízení Sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů z Ministerstva životního prostředí.
4. díl: Integrovaný regionální operační program s náměstkem Zdeňkem Semorádem z MMR
Evropské fondy jsou zásadním zdrojem prostředků pro rozvoj obcí, měst a regionů. Nejinak tomu bude i v programovém období 2021 až 2027. Nejvíce prostředků naleznou starostové a zastupitelé měst v Integrovaném regionálním operačním programu, zkráceně IROPu. V čem bude nový IROP navazovat na ten minulý a co jiného chystá? Na to odpoví v dalším dílu podcastu Zdeňek Semorád, náměstek pro řízení Sekce evropských a národních programů MMR.
3. díl: Finanční nástroje s Andreou Ferjenčíkovou z EIB a Sandrou Illínovou z MMR
Speciální díl podcastu se věnuje finančním nástrojům, které jsou u nás zatím málo známou formou poskytování podpory z evropských fondů. Představí nám je hned dva hosté: Andrea Ferjenčíková z Evropské investiční banky a Sandra Illínová z Ministerstva pro místní rozvoj. Posluchači a diváci se dozvědí, v čem se finanční nástroje liší od dotací, jaký je jejich potenciál nebo pro jaké žadatele jsou nejvhodnější. Více na www.financninastroje.cz.
2. díl: OP Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost s náměstkem Marianem Piechou z MPO
Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) navazuje na program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Proč došlo ke změně názvu a v čem bude nový program navazovat? Jaké projekty a jaká témata program podpoří? Možnosti OP TAK podrobně představí náměstek pro řízení Sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu Marian Piecha.
Co jsou evropské fondy a k čemu jsou určeny? Na tyto a další otázky odpovídá Daniela Grabmüllerová, náměstkyně pro řízení Sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Ministerstva pro místní rozvoj. První díl nové série podcastů také přibližuje, jak probíhalo vyjednávání o novém programovém období a jakou částku bude mít Česko k dispozici.
Podcasty navazují na online konferenci Evropské fondy po roce 2020, která představila aktuální stav příprav chystaných programů a iniciativ nejen politiky soudržnosti.
Přehled témat podpory jednotlivých operačních programů si už teď můžete prohlédnout v tomto letáku.