7. 8. 2023
Každý příhraniční prostor má svá specifika – kulturní, historická i společenská. Stejně tak i ten polsko-český. Dokumentární cyklus Spolu na hranici v rámci projektu Okno do pohraničí divákům ukázal, že se jedná o zajímavé regiony. Prioritou nebyly velké dějiny či závažná témata, ale ukázka obyčejného života, ve kterém je hranice mostem, a nikoliv překážkou. Projekt podpořily dotací fondy Evropské unie.
Společné dílo Televizního studia České televize Ostrava a TVP Wrocław bylo projektem upevnění a rozvoje přeshraničního partnerství.
„Jeho hlavní ideou bylo rozšíření spolupráce na poli dokumentární koprodukce, a to vytvořením stálého mechanismu spolupráce, který umožnil vznik společného týmu a tvorbu cyklu pořadů, které byly dostupné televizním vysíláním, novými médii a na internetu,“ uvedla projektová manažerka Xenie Kaduchová.
„Šestnáctidílný pořad Spolu na hranici vznikl díky spolupráci regionálních studií českéi polské veřejnoprávní televize v rámci projektu Okno do pohraničí Operačního programu Interreg V-A Česká republika – Polská republika podpořeného dotací z Evropské unie,“ přiblížil projekt ředitel Televizního studia Ostrava Miroslav Karas.
Celkové náklady projektu činily více než 515 tisíc eur, Evropská unie na něj přispěla částkou více než 438 tisíc eur.
Dotace přidělená Evropským fondem pro regionální rozvoj byla využita na literární přípravu, tvorbu scénářů, vyhledávání lokací a respondentů podle požadavků scénáře, natáčení a postprodukce, kam patřil i převod do národního jazyka a kompletace. Nedílnou součástí projektu bylo rovněž setkávání projektového týmu od úrovně managementu až po realizační složku. Z dramaturgických důvodů se pořady jmenovaly Spolu na hranici na české straně a na straně polské Okno na pogranicze.
Výnikly dvě řady
Pořad se vysílal na celoplošných kanálech ČT v letech 2020 až 2021 a měl dvě řady. První z nich je chytrým cestopisem, který zobrazuje příhraniční prostor v celé šíři jeho přírodního, kulturního a lidského bohatství.
Druhá je unikátním, společným historickým dokumentem, který vůbec poprvé přináší oboustranný pohled na dějiny obou států. Vždy však pořady představily místa s výjimečnou historií, nebo příběhem.
Jednotlivé díly nesly názvy: V podzemí, Ve skalách, Na vodě, V bílé stopě, V kuchyni, Na křížových cestách, Na kolejích, Na kolech, Za císaře pána, Mezi goroly, Kulturou proti zlu, Neštěstí, které spojilo dva světy, Krkonošské cesty malíře Hofmana, Zachráněni před zapomněním, Pomoc bez hranic a Skleněné pohraničí.
„Oba partneři, tedy Televizní studio Ostrava a TVP Wroclaw, navázali projektem Okno do pohraničí na dosavadní úspěšnou spolupráci v rámci programů přeshraniční spolupráce,“ podotkla Kaduchová.
Televizní studio Ostrava a TVP Wrocław se česko-polskou tematikou zabývají dlouhodobě. „Úspěch u diváků zaznamenaly i předchozí projekty, pořady Hranice dokořán a Hranice bez hranic,“ vyjmenovává.
Kooperace s televizními studii TVP, nejprve katowickým, a v tomto případě wroclawským, nese veškeré atributy zahraniční spolupráce. Jedná se o dlouhodobý a intenzivní kontakt dvou národů, které jsou si blízké slovanskými kořeny, ale zároveň tvoří svébytná a sebevědomá společenství. Všechny společné projekty se setkaly s vysokým oceněním nejen ze strany Evropské unie, ale především diváků, kteří pořady sledovali.
Podle dramaturga pořadu Josefa Albrechta byl klíčovým realizátorem společný tým: „Podílel se na všech důležitých složkách výsledného pořadu a pracoval společně od samého počátku až po postprodukci.“
Jedinečné scénáře
Producentka TVP Wroclaw Katarzyna Kozlowska-Domańska uvedla, že scenáristé obou studií společně připravili jedinečné scénáře, které se staly základem díla. Dramaturgové společně s režiséry vytvořili dramaturgickou, obrazovou a režijní složku díla.
„V rámci projektu vznikl společný filmový štáb složený z profesionálů obou studií, který pod vedením střídavě českého a polského režiséra natočil filmový materiál ke všem dílům.“
Spolupráce české a polské veřejnoprávní televize stojí na pevných pilířích mnohaletých společných zkušeností. Pořady, které v rámci této spolupráce vznikly, se vždy těšily zájmu diváků. Televizní studio Ostrava má zájem pokračovat v úspěšné spolupráci a doufá, že se setká se zájmem i na straně polské TVP.
Rozhovor s manažerkou projektu Xenií Kaduchovou, naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu:
Okno do pohraničí v
Mapě projetů.