Inovace technologie CMC Náměšť a.s.

Programové období: 2007-2013
Region: Kraj Vysočina
Evropský fond: FS
Operační program: 2 OP Životní prostředí
Příjemce: CMC Náměšť a.s.
Registrační číslo: CZ.1.02/4.1.00/11.11190
Zahájení projektu: 11. 9. 2011
Ukončení projektu: 20. 2. 2012
Téma projektu: Životní prostředí

Informace o projektu

Kompostárna CMC Náměšť a.s. je v provozu od roku 2006 a zpracovává biologicky rozložitelný odpad z mikroreginů Náměšťsko a Chvojince. Do systému přibývají i obce z okrajových oblastí obou mikroregionů. Množství bioodpadu narůstá a stávající kapacitaje nedostatečná. V současnosti je na kompostárně zpracováváno cca 1600 t bioodpadu za rok. Bioodpad pochází z obcí svozového regionu, vojenského letiště v k.ú. Sedlec a od několika svozových firem působících v okrese Třebíč (kraj Vysočina).
Cílem záměru je zvýšení kapacity kompostárny CMC Náměšť a.s. z 1600 t/rok na 2500 t/rok, zvýšení intenzity kompostovacího procesu, zlepšení technologického procesu z pohledu ochrany životního prostředí (emise), rozšíření struktury vstupních surovin (zpracovaných odpadů) o biodpad z domácností, který je nutno hygienizovat a zvýšení ekonomické efektivnosti kompostárny bioodpadu CMC Náměšť a.s Kompostárna zůstává technologií kompostování na volné ploše v pásových zakládkách. Příprava surovin do kompostovacího procesu je zajištěna kvalitním nadrcením a namícháním. Aerobní podmínky rozkladu budou zajišťovány vháněním vzduchu ventilátory do kanálků pod zakládkami. Každá zakládka bude mít 2 větrací kanály, které budou specielně upraveny pro optimalizaci přívudu vzduchu dle podmínek v zákládce. Počítačově řízený systém bude automaticky zajišťovat přísun vzduchu podle potřeby vzduchu a průběhu teplot ( monitoring přítomnosti kyslíku, teplory a vlhkosti ) v zakládce.
Navrhované zpracování bioodpadu plně splňuje technologií kontrolovaného mikrobiálního kompostování, která minimalizuje produkci škodlivých emisí vznikajících při aerobních procesech. Finální produkt ? kompost je velice kvalitním organickým hnojivem s postupným uvolňováním živin a vysokou hnojivou účinností. Navrhovaná technologie zajišťuje minimalizaci provozních nákladů především energie.
Záměr vychází jiné z nutnosti naplnění evropské směrnice o skládkování, která nařizuje postupné snižování podílu biologicky rozložitelného odpadu ve skládkovaném směsném komunálním odpadu. Tyto cíle byly závazně převzaty do plánů odpadového hospodářství ČR, krajů i jednotlivých obcí a jiných původců. Vytříděné bioodpady nelze dle současně platné legislativy ukládat na skládky. Zpracování kompostováním na kvalitní hnojivo je optimálním řešením i ve vztahu k ochraně životního prostředí. Kompost je stabilní organické hnojivo, ze kterého nedochází k úniku živin do vzduchu ani podzemních nebo povrchových vod.
Projekt se zaměřuje na realizaci úprav vlastní kompostovací plochy a to zejména vyhloubení speciálních průduchových kanálů, které povedou v zemi pod vlastními zakládkami kompostované hmoty, položení speciáního potrubí do průduchových kanálů a systému větráků pro vhánění vzduchu,vytvoření závětrných zídek, pořízení řídícího technologického centra pro automatickou regulaci činnosti větrákového systému a cyrkulace vzduchu v systému průduchů a kanálů pod a kolem zakládek a pořízení technologie větráků.

Proplacené finanční prostředky

Výše dotace EU: 2 148 120,00 Kč
Veřejné zdroje ČR: 379 080,00 Kč
Soukromé zdroje: 280 800,00 Kč
 
Celková částka: 2 808 000,00 Kč

©2025 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, všechna práva vyhrazena