20. 11. 2023
Denní světlo, volný vzdušný prostor, propojení s venkovní hernou. Novostavba mateřské školy, přístavba jídelny a rekonstrukce zázemí školy v Nekoři na Orlickoústecku se opravdu povedly. Projekt, který řešil nedostatečnou kapacitu mateřské školy, podpořily fondy Evropské unie. Výsledkem jsou dvě nové výukové učebny a výrazné navýšení kapacity mateřské školy.
„Projekt pomohl vyřešit i další problémy stávajících školských zařízení – nový společný stravovací provoz, čistírnu odpadních vod, modernizaci vytápění školy včetně rozšíření prostoru zastávky autobusu,“ uvádí hlavní projektant stavby Patrik Zamazal z ateliéru MOLO Architekti. Ten je také členem zastupitelstva Nekoře.
Náklady na přípravu, samotnou stavbu a vybavení přesáhly 45 milionů korun. Evropský projekt z toho pokrýval 36 milionů, přičemž dotace z fondů po konečném vyúčtování činila přes 30 milionů korun. Pět procent z hodnoty projektu tvořil příspěvek ze státního rozpočtu, zbytek byl hrazen ze zdrojů obce Nekoř.
První obrysy dostal náročný projekt v roce 2014. Vlastní realizace probíhala v letech 2017 až 2018. „Pro nosnou konstrukci přístavby školy a jídelny jsme zvolili kombinaci ocelových sloupů a železobetonové stropní desky. Toto řešení umožňuje poměrně velkou flexibilitu půdorysu při případných dalších přestavbách. Stavba je z jedné strany zapuštěna do terénu,“ představuje Patrik Zamazal.
„Pro fasádní obklad byly použity cementovláknité desky v kombinaci s dřevěným obkladem nebo gabionovou zdí. Střecha přístavby je z části extenzivní vegetační a z části pokrytá dlažbou. Při vstupu do školky má střecha velký přesah přes obvodovou stěnu. Děti se tak mohou ukrýt před nepřízní počasí, když čekají na autobus, a neběhají po silnici,“ pokračuje druhá architektka projektu Tereza Kučerová.
Materiály vstupní stavby školky byly zvoleny citlivě s ohledem na okolí. Pískovcová gabionová zeď má být zrcadlem pískovcové zdi hřbitova. „Světle béžová barva obkladu se přibližuje barevnému provedení kostela. Dřevěný obklad v přírodním stavu bez povrchové úpravy je odkazem na dřevěné hospodářské části fary. Střecha osázená sukulentními rostlinami se bude při pohledu ze hřbitova ztrácet oproti okolní vegetaci. Stavbu jsme navrhli tak, aby působila spíše nenápadně a nebránila výhledu na protilehlý les,“ dodává Tereza Kučerová.
Společně s projektem novostavby mateřské školy a přestavby základní školy probíhala kultivace historického středu obce s farou, školou a kostelem, rámovaného hřbitovní zdí a lipovou alejí.
Interiér se líbí dětem i učitelkám
„Na nové, prosvětlené a citlivě barevně řešené prostory si děti i paní učitelky velmi rychle zvykly. Stále objevují nové možnosti a kouzlo důmyslně vyprojektovaného prostoru i okolí. Místo, kde kdysi stávalo řeznictví a hostinec – rodný dům nekořského rodáka, někdejšího místopředsedy české vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe, tak dostalo zcela nový vzhled i využití,“ říká starosta obce Jiří Pomikálek.
Rovněž budova školy, která nese Luxovo jméno, doznala významných změn. V rámci přestavby, která eliminovala nepříliš povedené adaptační zásahy v posledních sto letech, byla nově vybudována kuchyně s navýšenou kapacitou a kotelna s automatickým kotlem. Vznikla tak chodba, kterou je možné projít suchou nohou ze školy do tělocvičny. Spojení mezi školkou a školou tvoří jídelna navržená a uspořádaná tak, aby prostor bylo možné využít také jinak. Objekt tak slouží i pro obecní akce, přednášky, divadla či koncerty. Nové umístění jídelny umožňuje také to, že děti mohou vyběhnout na herní plochu na její střeše.
Cesta od návrhu ke kolaudaci novostavby mateřské školy, přístavby jídelny a rekonstrukce zázemí školy byla dlouhá a namáhavá. A nebyla by možná bez odvahy, s jakou se v Nekoři do tak velkého projektu pustili. „Nová budova mateřské školy zajišťuje dětem příjemné motivující prostředí, které poskytuje dostatek podnětů a příležitostí k všestrannému rozvoji a vytváří v maximální míře ideální podmínky k podpoře samostatnosti,“ dodává Jana Kubíčková Berková, která byla v době přípravy a realizace stavby místostarostkou obce.
Školka byla oceněna v rámci soutěže Stavba roku Pardubického kraje 2019 čestným uznáním poroty za kreativní provedení a umístění moderní stavby ve vesnickém prostoru.
Rozhovor se starostou obce Nekoř, Jiřím Pomikálkem, naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu:
Novostavba MŠ, přístavba jídelny a rekonstrukce dalšího zázemí školy
v
Mapě projektů.