29. 4. 2024
Ve dnech 22.-26. 4. 2024 přijeli na pracovní návštěvu do ČR, na pozvání Ministerstva pro místní rozvoj a s pomocí organizace Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), zástupci ukrajinské správy a samosprávy z regionální i národní úrovně uhelných regionů Ukrajiny.
Ministerstvo pro místní rozvoj, konkrétně tým RESTART ve spolupráci s uhelnými kraji ČR, Ministerstvem životního prostředí a dalšími aktéry v dotčeném území, připravilo pro delegaci bohatý program.
Cílem návštěvy bylo předání zkušeností a dobré praxe v rámci podpory uhelných regionů, diskuse o transformaci, specifických potřebách strukturálně znevýhodněných regionů a v neposlední řadě také prezentace a debata nad aktuální implementací
Operačního programu Spravedlivá transformace (dále jen "
OPST").
Účastníci delegace měli možnost seznámit se s praxí v
Karlovarském kraji – například na Sokolovsku navštívili jezero Medard, které vzniklo jako projekt rekultivace a revitalizace území postiženého těžbou uhlí. Snaha o přeměnu a nové využití území však vyžaduje i další aktivity, které pomohou toto území revitalizovat a resocializovat. Ze strany zástupců Karlovarského kraje byly účastníkům představeny dva strategické projekty, které žádají o podporu z OPST – projekt Karlovarské inovační centrum a Krajská kulturní a kreativní kancelář.
V
Moravskoslezském kraji měli účastníci možnost prohlédnout si areál Dolní oblast Vítkovice, a kromě představení regionu ze strany kraje včetně představení několika transformačních projektů, se měly možnost představit i některé klíčové instituce zřízené Moravskoslezským krajem pro podporu regionálního rozvoje, podnikání, inovací a energetické transformace, jako Moravskoslezské inovační centrum, Moravskoslezské energetické centrum, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti a regionální rozvojová agentura MSID.
Součástí návštěvy byla prohlídka Dolních Vítkovic, které představují významnou průmyslovou lokalitu v Ostravě a v současnosti i místo, kde se pořádají osvětové, vzdělávací a kulturní akce. Kdysi byla oblast centrem těžby a hutnictví, dnes se zde primárně nachází kulturní a technické památky, muzea a výstavní prostory. V neposlední řadě jde o velmi populární turistickou destinací. Jednou z navštívených památek byla i vysoká ocelová věž Bolt Tower s jedinečným výhledem do okolí, který umožňuje pozorování města i okolních hor.
Během týdenní studijní návštěvy bylo účastníkům delegace představeno, jak funguje
Strategie RE:START, její specifika, opatření a oblasti podpory. Návaznost a úzká provazba
Strategie RE:START s
OPST, kdy platí, že se oba nástroje doplňují a usilují o dlouhodobou pomoc strukturálně znevýhodněným krajům.
Inspirativní a oboustranně obohacující návštěva založená na diskusi a výměně zkušeností položila pevné základy zvažované budoucí spolupráci mezi našimi zeměmi v oblasti transformace uhelných regionů.
Děkujeme všem partnerům za spolupráci při organizaci návštěvy.
Autor článku: A. Pilná, T. Burdych
Fotografie: MMR/RESTART