Evaluace projektů zaměřených na integraci a sociální začleňování cizinců

Dvouapůlletý evaluační projekt realizovalo Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, z.s. v letech 2019-2021. Hlavním cílem projektu bylo vyhodnocení naplnění cílů Dohody o partnerství pro programové období 2014-2020 v oblasti integrace a sociálního začleňování cizinců, zejména začlenění na trh práce, a sestavení doporučení pro příští období 2021-2027. Prostřednictvím analýzy výzev a projektů zaměřených na integraci a sociální začleňování cizinců, které byly vyhlášeny/financovány z ESF a AMIF v období 2014-2020, byla identifikována dobrá praxe na úrovni plánování a nastavení výzev i realizace projektů a komplementarity mezi fondy (programy).

Operační program Národní orgán pro koordinaci
Druh evaluace on-going
Tematické zaměření evaluace řízení a implementace
Rok ukončení 2021
Programové období 2014–2020
Hlavní doporučení:
  1. Podporovat nadále osvědčené intervence (kurzy češtiny,odborné poradenství, individuální mentoring a podpora orientace ve společnosti, podpora žáků s OMJ a jejich pedagogů, vzdělávání profesionálůpracujících s migranty, komunitní centra). A zvyšovat kapacity služeb, kde je třeba.
  2. Využívat finance z fondů EU k pilotáži systémových opatření (tlumočení a práce specialistů na úřadech, prevence pracovního vykořisťování, podpora integrace na lokální úrovni a spolupráce aktérů).
  3. Zavádět ověřené intervence nebo systémová řešení do praxe a zajistit dlouhodobé koncepční financování integrace cizinců.
  4. Zavést indikátor „Migranti/osoby s migrační zkušeností“, který by umožňoval sledovat podporu osob s migrační zkušeností bez ohledu na občanství a věk.
  5. Sjednotit monitoring podpořených osob s migrační zkušeností v ESF a AMIF.
  6. Provádět monitoring integračních projektů napříč programy v návaznosti na priority státní Koncepce integrace cizinců (KIC), sledovat vybrané ukazatele dlouhodobých dopadů intervencí na účastníky a integrační projekty aspoň výběrově evaluovat.
  7. Pokud má být politika integrace cizinců financována projektově, je třeba identifikovat kvalitní intervence a podporovat návaznost a dlouhodobost jejich financování.
  8. V průběhu programového období je třeba hledat zdroje systémového financování osvědčených intervencí, nebo plánovat stabilní financování projektové.
  9. Nepřipustit, aby se úspěšné intervence, které zůstaly bez návaznosti, znovu "vynalézaly".
  10. Promítnout priority KIC a každoroční úkoly do výzev programů AMIF i ESF.
  11. Posílit institucionální podporu politiky integrace zejména v resortech MPSV a MŠMT tak, aby resorty disponovaly odborníky, kteří by se tématu věnovali a financování z EU sledovali.
  12. Využívat projekty k pilotáži opatření a osvědčeným postupům zajistit stabilní financování.
  13. Koordinovat plánování intervencí mezi programy OP Z+, OP JAK a NP AMIF v souladu s prioritami KIC. Slaďovat harmonogramy realizace a vyhodnocovat efekty intervencí napříč fondy a programy.
  14. Sledovat rovnoměrnost financování, zabránit pozdnímu nástupu financování a rychlému utrácení v posledních letech.
  15. Zvýšit zájem věcných sekcí resortů o monitoring výstupů a výsledků projektů.
  16. Nastavit lepší spolupráci mezi resortními garanty integrační politiky a řídícími orgány ESF, umožnit resortním garantům přístup k tvorbě programových dokumentů i do platforem pro přípravu výzev.
  17. Do plánování, realizace a vyhodnocování integračních opatření zapojit zástupce regionální a místní samosprávy, neziskový sektor a experty.

Ve výstupech evaluace naleznete:
  • Závěrečnou evaluační zprávu
  • Shrnující leták (1 A4)
  • Shrnující leták  (2 A4)

©2024 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, všechna práva vyhrazena