24. 7. 2025
Projekt „Včasná podpora pro ohrožené rodiny“, zaměřený na psychosociální pomoc se probojoval do finále prestižní soutěže REGIOSTARS. Nezávislá odborná porota jej vybrala do finále z rekordních 266 přihlášek.
REGIOSTARS, kterou od roku 2008 každoročně pořádá Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku Evropské komise, je značkou excelence pro projekty financované z evropských fondů. Oceňuje inspirativní a inovativní nápady, které ukazují reálný dopad a přínos politiky soudržnosti v regionech.
Letos se účastníci utkaly v pěti kategoriích:
- Konkurenceschopná a inteligentní Evropa (podpora inovací a hospodářské odolnosti)
- Zelená Evropa (zelená transformace jako motor regionálního rozvoje)
- Propojená Evropa (zlepšování mobility a konektivity mezi regiony)
- Sociální a inkluzivní Evropa (podpora talentů a začleňování)
- Evropa bližší občanům (udržitelný rozvoj všech typů území)
Regiostars 2025 se blíží do finále
Z 266 přihlášek vybrala odborná porota 25 finalistů a v říjnu určí vítěze v každé z pěti kategorií.
- Závěrečné kolo: Finalisté představí své nápady porotě během Evropského týdne regionů a měst v Bruselu, který se koná 14. října.
- Slavnostní vyhlášení: Vítězové jednotlivých kategorií i držitel Ceny veřejnosti budou slavnostně oznámeni 15. října 2025 večer v Bruselu.
- Hlasování o Cenu veřejnosti: Od 2. září do 15. října 2025 (12:00) můžete na webových stránkách REGIOSTARS hlasovat pro svůj oblíbený projekt
Kromě prestižního ocenění vítězové získají i propagační podporu, která jim pomůže představit své výsledky a inspirovat ostatní, jak lze využít evropské fondy.
Česká stopa ve finále
Projekt
Včasná podpora pro ohrožené rodiny, soutěží v kategorii Sociální a inkluzivní Evropa a jeho cílem je řešit závažný problém duševního zdraví žen v období kolem porodu, kdy až 20 % žen trpí psychickými problémy.
Iniciativa přináší systémové řešení, a to bezplatnou péči založenou na screeningu přímo v porodnicích. Díky propojení zdravotních a sociálních služeb zajišťuje, aby se ženám dostalo včasné a odborné pomoci. Cílem je předejít rozvoji závažnějších stavů a zajistit, aby žádná žena nemusela čelit poporodním obtížím sama.
V návazné fázi se plánuje rozšířit metoda screeningu do všech 78 porodnic v České republice a otestovat spolupráci se sociálními službami v několika regionech.