14. 7. 2025
Příští výzva programu Interreg CENTRAL EUROPE bude otevřena 29. září 2025. Od zmíněného data bude technicky umožněno předložení projektů prostřednictvím elektronického systému, nejpozději však do jeho uzavření dne 27. listopadu. Pro úspěšné žadatele jsou k dispozici prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) ve výši 23 milionů EUR.
Program nadnárodní spolupráce Interreg CENTRAL EUROPE nedávno představil základní požadavky pro přípravu tzv. kapitalizačních projektů vhodných k předložení v nadcházející zářijové výzvě. V této čtvrté a zároveň poslední výzvě období 2021-2027 program přidělí prostředky těm přibližně dvaceti úspěšným projektům, kterým se podaří vytvořit nejrelevantnější mix záměru, zahraničních partnerů a aktivit. Podmínkou je, aby žadatelé našli přesvědčivý a účinný způsob, jak zhodnotit a rozšířit výstupy a výsledky z předchozích realizací (nejméně dvou) Interreg CENTRAL EUROPE a (nejméně dvou) přeshraničních Interreg projektů.
V průběhu květnové konference ‘From Results to Impact: Cooperation Takes Synergies Forward’ programu Interreg CENTRAL EUROPE pořádané ve Vídni se při příležitosti ohlášení nové výzvy setkalo více než 250 účastníků. Vystoupení přednášejících včetně prezentací a bloku, kde organizátoři akce představili rámec příští výzvy, můžete
sledovat ze záznamu.
Na úspěšné projekty je vyčleněno 23 milionů EUR z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Partneři z České republiky se mohou na realizaci projektů podílet společně s příjemci z dalších osmi členských států EU regionu střední Evropy. Vkládání žádostí do elektronického systému bude pro žadatele technicky zpřístupněno ode dne oficiálního vyhlášení výzvy tj. od 29. září až do jejího uzavření dne 27. listopadu 2025. Po schvalování projektů budou moci konsorcia partnerů začít s realizací projektů; podle předběžných časových odhadů by se mohlo jednat o letní termíny v příštím roce.
Hlavním přínosem projektů v nadcházející výzvě má být tzv. ´kapitalizace´, kdy se od partnerů očekává navázání na výstupy i výsledky již realizovaných projektů programu Interreg CENTRAL EUROPE a přeshraničních programů Interreg. Vzájemné sdílení by mělo vést ke vzniku podstatně kvalitnějších řešení, a tím k zesílení účinků při jejich zavádění do praxe.
Příkladem připravovaného záměru je propojení výstupů projektu
DIGIVITALITY, který se zabývá uplatněním zdravotnických start-upů a IT aplikací, s tematicky příbuznými projekty. Partneři projektu by tak mohli například doporučit a pilotně vyzkoušet balíčky opatření odpovídající nejnovějším trendům a vycházet přitom z potřeb vybraných typů regionů, kde zdravotnická zařízení, soukromé podniky anebo regionální správa zápasí se ztíženým průnikem digitalizace zdravotnictví na trh.
Doposud Interreg CENTRAL EUROPE přidělil prostředky v celkovém objemu 175 milionů EUR z EFRR. Umožňují více než 1000 příjemcům sdruženým ve 100 projektech společně se podílet na realizaci aktivit v oblasti inovací, zkvalitňování životního prostředí, dopravních řešení a efektivní správy. Na podzim přibydou další schválené projekty z třetí, již uzavřené výzvy.
Databázi projektů Interreg, včetně přeshraničních spoluprací nabízí databáze
https://keep.eu/. Podrobnější přehled projektů Interreg CENTRAL EUROPE je dostupný na
webstránce programu.
Při příležitosti vyhlášení výzvy jsou v přípravě dvě průvodní podzimní akce organizované programem. Zájemci se mohou 29. září připojit k online webináři, který představí všechny podmínky výzvy a v říjnu na něj naváže Q&A webinář. V jednotlivých členských státech programu se uskuteční i tzv. národní infodny. Pro české žadatele připravujeme národní infoden s termínem konání koncem září. Registraci otevřeme
na webu dotací.
V souvislosti s výzvou, a s podstatou programu celkově, na závěr určitě dává smysl uvést alespoň několik myšlenek italského univerzitního profesora a matematika, bývalého primátora města Udine, p. Furia Honsella, o které se podělil na vídeňské konferenci:
„Musíme považovat naše společné hranice za prostor vzájemného objevování. Hranice musíme chápat jako mosty… Učení samo o sobě je velmi dvouznačné. Znalosti jsou příliš statické; a lidské i nelidské objekty jsou procesy. Z tohoto důvodu musí být znalosti neustále kriticky zkoumány, neustále přizpůsobovány. A to je zásadní pojetí vašeho programu. Potřebujeme se také odnaučit, především předsudkům, odnaučit se starým receptům, zejména když to, co chceme je´kapitalizace´; vždy musíme uvažovat nekonvenčně. Naše projekty musí být stálé laboratoře. Dialog a spolupráce jsou pro kritické myšlení klíčové.“
Více aktuálních informací o programu Interreg CENTRAL EUROPE naleznete
na stránkách programu v anglickém jazyce.