20. 12. 2021
Pod rukama handicapovaných zaměstnanců společnosti EKOVYSOČINA vznikají nejen přírodní zahrady a naučné stezky, ale také jejich dřevěné součásti – od ptačího krmítka až po pergoly či lavičky. Na počátku všeho však stála podpora z evropských fondů.
Společnost EKOVYSOČINA vznikla před šesti lety. „Naším cílem bylo vytvářet pracovní místa pro handicapované osoby na trhu práce. Hned v začátku se nám podařilo získat dotaci z Evropské unie z Operačního programu Zaměstnanost ve výši více než čtyři miliony korun. Díky tomu jsme mohli naši činnost zahájit,“ přiblížil první začátky sociálního podniku jeho jednatel a současně spoluzakladatel Marek Holemář.
Na začátku prý počítali s tím, že se založená firma bude věnovat údržbě zeleně, zejména pak přírodních rezervací a přírodně cenných území. „Nakonec se ukázalo, že poptávka po těchto pracích je veliká, získat zakázky nebyl problém. Práce je to manuálně i časově velmi náročná, ale bylo třeba získat i jinou práci, která by firmu udržela z ekonomického hlediska. Protože jsme úzce spolupracovali s organizací Chaloupky, pustili jsme sedo vytváření přírodních zahrad.
Začali jsme navrhovat a posléze i realizovat přírodní zahrady pro školy, a postupně také pro soukromé účely,“ vysvětlil Marek Holemář s tím, že se zaměřili na vysokou biodiverzitu a na to, aby zahrady byly účelně zařízené například pro výuku. „Našim zakázkám napomohlo i to, že přírodní zahrady jsou tématem dotační politiky,“ zamýšlel se jednatel EKOVYSOČINY.
Vedle údržby zeleně se tak začal podnik EKOVYSOČINA věnovat i zahradnickým pracím. V souvislosti s tím, jak se firma rozrůstala, vyvstaly postupně další požadavky.
„Při tvorbě zahrad jsou často zapotřebí i stavební práce. Nechtěli jsme k tomu využívat jiné dodavatele těchto prací, proto jsme zažádali o další evropskou dotaci na vybavení a nová pracovní místa. V rámci toho jsme pořídili například bagr, podvala hydraulickou ruku. Díky tomu můžeme v zahradách vytvářet jezírka, ploty nebo třeba chodníky,“ vysvětlil Holemář.

Další rozrůstání firmy bylo podle něj logickým sledem událostí. Například potřeba vybavovat zahrady jednotným dřevěným mobiliářem podnítila cestu k další dotaci na truhlářskou dílnu. Tu si firma vytvořila přestavbou někdejšího zemědělského stavení v Radoníně. Vznikla nová pracovní místaa dílna potřebovala řezivo.
„Ukázalo se, že nejspolehlivějším dodavatelem pro naši truhlárnu bude vlastní pilařská výroba. Tak jsme si ji pořídili,“ zmínil Holemář s poznámkou, že i v tomto případě pomohla evropská dotace. O rozličné dřevěné výrobky z truhlářské dílny EKOVYSOČINY je velký zájem, a nemusí přitom jíto konkrétní přírodní zahradu.
„Zrovna nedávno jsme rozváželi na 1000 hmyzích hotelů, které jsme u nás vyrobili. Firma, která je od nás zakoupila, je využije jako dárky pro své odběratele,“ přiblížil spoluzakladatel EKOVYSOČINY Jozef Zetěk jedenz mnoha výrobků truhlářské dílny.
Pomůcky pro výuku o přírodě
EKOVYSOČINA mimo jiné provozuje také vlastní e-shop, v němž propaguje právě přírodní zahrady, jimž se z velké části věnuje.
„V našem e-shopu nabízíme především školkám, školám a různým zájmovým organizacím nejrůznější didaktické a metodické pomůckyk určování fauny a flóry v přírodní zahradě. Máme tu například klíč k určování ptáků, klíč k určování stromů a keřů. Nabízíme i různé hry pro použití při výuce,“ popisuje zaměstnankyně e-shopu Jaroslava Malcová.
Vyzdvihuje, že v nabídce mají i například dřevěné výrobky vlastní produkce. „Zájem je o naše dřevěné stavebnice – například tkalcovský stav či stavebnici krmítka, které si mohou děti z připravených komponentů za dohledu dospělých sestavit,“ představila zajímavosti Malcová.
Firma EKOVYSOČINA se pyšní oceněním Skutek roku 2017 v oblasti ekonomické. „Potěšilo nás to. Ocenění nám udělil Kraj Vysočina za vytváření pracovních míst pro zdravotně znevýhodněné osoby,“ svěřil se Jozef Zetěk. Chráněné zaměstnávání handicapovaných lidí má podle něj mnohá úskalí a při podnikání jde o těžkou disciplínu.
„Je to hodně náročné na organizaci práce. Tito lidé mívají skrze svůj handicap jednak omezení v tom, co jsou schopni dělat, jednak také bývají častěji nemocní. Máme případy, kdy jsou nemocní i půl roku, a po této době se zase vracejí za námi do práce,“ načrtnul příklad.
Proto také takřka všichni zaměstnanci společnosti mají zkrácené úvazky. A chválí si je. „Tady pracuji ráda, umožňují mi pracovat na zkrácený úvazek v rámci mého zdravotního omezení. Jsem tu spokojená,“ netajila se zaměstnankyně firmy Dana Zadražilová. Stejný názor jsme zaslechli i od dalších zaměstnanců.
Rozhovor s Markem Holemářem na stránkách
Deníku.cz
Podrobnosti k projektu Rozvoj sociálního podniku EKOVYSOČINA
zde.