24. 4. 2025
Již 35 let pomáhá Interreg regionům a lidem spolupracovat napříč hranicemi. Ve dnech 27. a 28. března 2025 proběhla konference Interreg GO! v hraničním italsko slovinském dvojměstě Gorizia a Nova Gorica, která odstartovala novou etapu spolupráce. Proběhly diskuse a zamyšlení nad historií a budoucností Interregu v letech 2028-2034. Před jednáním o příštím víceletém finančním rámci EU se na konferenci InterregGO! sešlo 550 účastníků, včetně zástupců členských států, předsednictví Rady EU, Evropského parlamentu, Evropské komise, Výboru regionů a místních zúčastněných stran, aby se zamysleli nad úspěchy programů Interreg a jejich budoucností.
Oslava 35 let posilování evropské spolupráce
Od svého založení v roce 1990 se Interreg vyvinul z malé iniciativy Společenství v plnohodnotný nástroj politiky soudržnosti, do něhož bylo investováno více než 40 miliard EUR na více než 30 000 projektů, na nichž se podílelo více než 135 000 partnerů. V průběhu let Interreg vybudoval mosty - doslovné i metaforické - mezi regiony, komunitami a institucemi. Podpořil společné inovační sítě, iniciativy v oblasti cestovního ruchu, služby pro reagování na mimořádné živelné a další nečekané události a modernizaci hospodářství.
Raffaele Fitto, výkonný místopředseda Evropské komise pro soudržnost a reformy, zdůraznil přínos Interregu: „
Interreg má za sebou 35 let existence. Když se ohlédneme zpět, vidíme, jak mnoho jsme dokázali. V modernizované politice soudržnosti potřebujeme Interreg a spolupráci více než kdy jindy - abychom udrželi náš evropský dům silný a pevný a abychom dokázali promítnout jednotu a stabilitu přes naše vnější hranice. Projekty Interreg jsou také základem pro strukturování efektivní a stabilní spolupráce, která je pro země na cestě ke vstupu do Evropské unie zásadním krokem.“
Kromě ekonomického a infrastrukturního přínosu hrál Interreg v průběhu let zásadní roli při posilování evropských hodnot.
Jan Szyszko, státní tajemník odpovědný za politiku soudržnosti na Ministerstvu pro regionální rozvoj Polské republiky, která v současné době předsedá Radě EU, dodal: „
Interreg významně přispívá k soudržnosti, konkurenceschopnosti a odolnosti EU. Má zásadní význam pro evropskou integraci, budování společných hodnot, jako je solidarita, a posilování regionálních vazeb.“
V rámci konference Interreg GO! se
konalo šest paralelních tematických zasedání, která organizovala Evropská komise spolu s programem přeshraniční spolupráce Interreg Itálie / Slovinsko a Interactem. Jednání se zabývala klíčovými tématy, která formují dopad Interregu jako např. modely řízení cestovního ruchu a kultury v rámci Interregu; podpora řízení rizik živelných katastrof, financování výzkumu a inovací, budování ekologičtější Evropy, hospodaření s vodou atd.
Druhý den konference byl věnován
studijním návštěvám vybraných inspirativních projektů programu Interreg Itálie-Slovinsko. Nabízíme vám krátký přehled zajímavých iniciativ, které přispívají k rozvoji organizujícího přeshraničního regionu.
-
WALK 2 SPIRIT: Kulturní poutní trasa spojující posvátná místa z Aquileie do Sveta Gory, která podporuje duchovní turistiku a přeshraniční spojení.
-
VINA PRIJATELJSTVA V MIRU: Posilování přátelství a míru prostřednictvím kulturních a komunitních iniciativ.
-
SALUTE-ZDRAVSTVO: Zlepšení přeshraničních zdravotnických služeb, usnadnění přístupu a podpora spolupráce mezi Itálií a Slovinskem.
-
KRAS-CARSO II: Rozvoj udržitelného cestovního ruchu v krasové oblasti, integrace přírodního a kulturního dědictví do zážitků návštěvníků.
-
GeoKarst: Vyzdvihování geologických divů Krasu, podpora geoturismu a environmentálního vzdělávání.
-
KRAS-CARSO: Společný management pro udržitelný krasový region, zachování jeho jedinečné geologické a kulturní identity.
-
DIVA: Podpora inovací prostřednictvím přeshraničního propojení kreativních a digitálních odvětví.
-
NANO-REGION: Rozvoj nanotechnologického výzkumu, posílení přeshraniční spolupráce a konkurenceschopnosti.
-
ACQUAVITIS: Zlepšení udržitelného hospodaření s vodou na vinicích, zajištění lepší účinnosti a kvality vína.
-
IRRIGAVIT: Optimalizace zavlažovacích systémů pro vinice, podpora zemědělství odolného vůči klimatu.
-
CROSSIT SAFER: Zlepšení koordinace reakce na mimořádné události s cílem zvýšit připravenost na katastrofy.
-
IN4SAFETY: Vývoj inovativních řešení pro prevenci a řízení průmyslových a přírodních rizik.
-
KARST-SAFE: Zavádění protipožárních opatření na ochranu lidí i přírody v krasovém regionu.
Co nás čeká po roce 2027?
Jako podklad pro diskuse o budoucnosti Interregů byl realizován online průzkum na jaře 2024. Hlavní cílová skupina programů Interreg - místní, regionální nebo celostátní orgány a další instituce zapojené do politik regionálního rozvoje - byla vyzvána, aby k vyhodnocení přispěla.
Například u programu meziregionální spolupráce Interreg Europe na průzkum odpovědělo 455 respondentů z 39 zemí, kteří se podělili o své názory na budoucnost tohoto programu. Pro většinu respondentů spočívá hlavní přidaná hodnota meziregionální spolupráce v „řešení problémů v jejich regionu“ a většina se domnívá, že základní rysy programu Interreg Europe fungují dobře (např. vytváření sítí, výměna zkušeností a osvědčených postupů, zaměření na zlepšení politiky, složení projektového partnerství, témata spolupráce či služby vzdělávací platformy). Co se týká oblastí ke zlepšení či návrhy do budoucna můžeme zmínit např.: administrativní zátěž (zda by bylo možno některé administrativní postupy zjednodušit), potřeba navýšení finanční podpory, větší flexibilita v zapojení pilotních akcí či menších investic v projektech, zjednodušit účast menších obcí, či jiných veřejných orgánů z menších měst, atd. Přečtěte si podrobnou souhrnnou zprávu o
výsledcích online průzkumu.
V průběhu léta by měla Evropská komise zveřejnit návrh víceletého finančního rámce, který určí hlavní priority pro období 2028+. Následovat bude zveřejnění návrhů legislativy, která určí pravidla pro kohezní politiku, a tedy i pro programy spolupráce Interreg. Poté bude probíhat vyjednávací proces a příprava programů pro období 2028, které by měly být připravené k realizaci k lednu 2028.