I. Sítě měst (2016—2018)
Projekt sub>urban (Brno)
Cílem projektu je boj proti rozrůstání měst komplexní přeměnou jejich periferie na atraktivnější a kvalitnější prostor pro obyvatele. Města chtějí dosáhnout oživení svých okrajových částí a najít a rozvíjet územní rezervy uvnitř města tak, aby se z něj v budoucnu stalo kompaktní, polyfunkční město krátkých vzdáleností. K záměrům projektu patří, aby byly využívány nevyužité prostory, aby byla zvýšena kvalita a dostupnost bydlení a občanská vybavenost, aby byly nalezeny efektivní a transparentní způsoby, jak řešit soukromé a smíšené vlastnictví, a byla zajištěna propojenost centra s okrajovou oblastí.
Projekt RetaiLink (Liberec)
Projekt si klade za cíl podpořit znovuoživení maloobchodní činnosti ve středně velkých městech, protože ta představuje hybnou sílu ekonomiky prostřednictvím rozvoje inovativních maloobchodních strategií. V této souvislosti se projekt zabývá i veřejným prostorem v centru města.
Projekt In Focus (Ostrava)
Tento projekt propojuje několik měst, která se zavázala ke zvýšení růstového potenciálu a jejich postavení v globálním měřítku na základě implementace strategií inteligentní specializace. Přes nedávné rozšíření výzkumných a inovačních strategií pro inteligentní specializaci na regionální úrovni se na úrovni městských ekonomik projevila nedostatečná výkonnost. Projekt je zaměřen na vytvoření specifických městských plánů pro inteligentní specializaci jako významného a zastřešujícího přístupu ke správnému propojení řady klíčových konceptů a trendů jako je segmentace na bázi klastrů, management podnikatelských talentů či vznik nových městských pracovišť.
Projekt REFILL (Ostrava)
Projekt má za cíl zkvalitnit a rozšířit praxi dočasného využívání prázdných budov a pozemků a rozšířit dosavadní zkušenosti prozkoumáním možností, které by šly nad rámec dočasnosti. Cílem sítě je realizovat výměnu a vyhodnocení místních podpůrných nástrojů, zajistit dlouhotrvajících účinky dočasného využívání prostor či pozemků a vybudovat flexibilnější a více spolupracující veřejnou správu.
Projekt Procure (MČ Praha 9)
Přestože místní ekonomiky opětovně nabývají na výkonnosti, stále čelí významným výzvám. Veřejné instituce jsou odpovědné za značný objem výdajů na zboží a služby. Cílem projektu je dosáhnout vytváření dobrého místního hospodářství prostřednictvím veřejných zakázek. Projekt se dále zabývá výzkumem v oblasti využití této spotřeby ze strany institucí k implementaci sociálních, ekonomických a environmentálních kritérií ve sféře veřejných zakázek. Tato kritéria by mohla přinést benefity pro místní malé a střední podniky.
Projekt VITAL CITIES (Ústí nad Labem)
Cílem projektu je boj proti sociální exkluzi využitím veřejných prostranství v deprivovaných obytných zónách pro sportovní účely za pomoci komunity, sportovních akcí, nového sportovního vybavení a kvalitnější organizace poskytovaných služeb. Místo toho, aby byli neaktivní obyvatelé přiváděni do sportovních zařízení, je důležité, aby se veřejná prostranství proměnila v nízkoprahová sportovní zařízení, která zvou všechny občany k aktivitě. Dispozice ulic, funkční využití území, umístění rekreačního vybavení, parky a veřejné budovy, dopravní systém, to vše může povzbudit či odradit od fyzické aktivity. Příležitosti k fyzické aktivitě by měly být utvářeny blízko místa, kde lidé žijí.
Projekt CityCentreDoctor (Valašské Meziříčí)
Projekt je zaměřen na inovativní řešení v centrech menších měst za účelem zachování místních zvyklostí, přilákání podnikatelů a vytvoření nových pracovních míst. Centra menších měst jsou prostorem pro zaměstnání, návštěvu a život. Lidé zde tráví svůj volný čas, a vytvářejí si tak spojení s daným místem. V této souvislosti je tak potřeba zajistit prostory, které jsou v městském centru k dispozici pro nové formy maloobchodu, zaměstnání (např. pro začínající podnikatele) a kultury, dále je potřeba pečovat o prostředí, které vede k vytváření ekosystémů, místně vedených iniciativ a ke konání společenských akcí.
Projekt CIA 7 (Olomouc) – ukončen po 1. fázi
Evropská komise vyvinula nástroje pro udržitelný rozvoj měst jako jsou Integrované územní investice (ITI) nebo samostatná prioritní osa. Síť CIA 7 spočívá v pochopení úlohy měst a způsobu, jakým města využívají tyto nástroje ke svému rozvoji.
Všechna města čelí stejným výzvám a mají stejný cíl – realizovat integrovanou strategii na místní úrovni. Jak dosáhnout tohoto cíle? Jak zapojit všechny stakeholdery? K zodpovězení těchto otázek bude síť rozvíjet témata, jako je rozvoj integrovaného přístupu, zapojení místních stakeholderů, hodnocení implementace integrovaného nástroje atd.
URBACT II
PREVENT (Ústí nad Labem)
Projekt se zaměřuje na problematiku předčasného ukončování školní docházky, což je jev velmi aktuální nejen v Ústí nad Labem, ale byl identifikován rovněž jako problém celoevropský. Cílem tohoto mezinárodního projektu je zaměřit se na významnou roli rodičů jako klíčových hráčů při prevenci tohoto jevu a podpořit roli města jako prostředníka, který zajistí spolupráci a synergii mezi jednotlivými stakeholdery v dané problematice. Město chce vytvořit partnerství, které povede k podpoře rodičů při výchově a poznávání různých kulturních specifik, k podpoře motivace rodičů účastnit se aktivit školy a povede k lepší komunikaci s rodiči v souvislosti s volnočasovými aktivitami dětí.
Projekt je realizován především prostřednictvím fungování místní podpůrné skupiny, která je složena ze zástupců města, krajského úřadu, neziskových organizací, základních a středních škol a rodičů. Tato skupina postupně pracuje na přípravě místního akční plánu, který bude danou problematiku řešit koncepčně a navrhne postupy ke zlepšení situace. Celý projekt je svým zaměřením cílen na prevenci a díky účasti zahraničních partnerů a vzájemné výměně zkušeností přináší nové nápady, impulsy a inovativní přístup k řešení problému.
Active A.G.E. (Praha)
Město Praha bylo zapojeno do tematické sítě Active A.G.E., jejímž vedoucím partnerem bylo město Řím. Tematické sítě se účastnilo i město Maribor (SI), Edinburgh (UK), Thessaloniki (GR), Dobrich (BG), Starograd (PL), Wolverhampton (UK) a španělský partner Sevilla Global S.A. Tematická síť Active A.G.E. byla zaměřena na problém stárnutí populace, který je charakteristický pro většinu členských států EU. Předpokládá se, že podíl obyvatel starších 65 let se zvýší z 16,4 % (údaj z roku 2004) na 29,9 % v roce 2050, neboli z 75,3 miliónů obyvatel EU na 134,5 miliónů v roce 2050. Nejvyšší podíl starších obyvatel na celkové populaci se očekává ve Španělsku, Itálii a Řecku. V současné době připadají na jednoho ekonomicky neaktivního obyvatele (děti, studenti, důchodci, atd.) dva ekonomicky aktivní. V roce 2050 připadnou na 4 ekonomicky aktivní obyvatele 3 ekonomicky neaktivní.
Dopady plynoucí ze stárnutí populace se liší a budou lišit v každém městě i regionu, nicméně vliv stárnutí se projeví ve všech oblastech života. Zásadní vliv to bude mít zejména na pracovní trh, trh s byty, systém sociálního zabezpečení, infrastrukturu, územní plánování, vzdělávání, rozpočty a financování.
NeT-TOPIC (Kladno)
Českým partnerem v tematické síti NeT-TOPIC bylo město Kladno. Vedle španělského vedoucího partnera, kterým bylo město L’Hospitalet de Llobregat, se na projektu podílela partnerská města Nanterre (FR), Salford (UK), Siemanowice Slaskie (PL), Haidari, (GR), Barakaldo (ES), Sesto San Giovanni (IT) a město Sacele (RO).
Projekt se věnoval problematice periferních měst nacházejících se v okolí metropolitních oblastí. Tato města velmi často spojují podobné problémy jakými jsou například úpadek průmyslového odvětví, územní roztříštěnost, sociální polarizace. Společně mohla tato města vypracovat model, dle kterého by bylo možné zvýšit strategickou hodnotu jejich území. Cílem bylo změnit tvář města a zvýšit jeho atraktivitu tak, aby mělo svou vlastní nezaměnitelnou identitu. Z tohoto důvodu se projekt snažil podpořit roli těchto měst při správě území a při plánování rozvoje města. Úkolem bylo sestavit nový model města.
REPAIR (Opava)
Českým partnerem v tematické síti REPAIR bylo město Opava. Vedoucím partnerem projektu se stalo britské město Medway. Dalšími partnery, kteří se do tematické sítě zapojili, byla města Rostock (DE), Kaunas (LT), Karlskrona (SE), Thessaloniki (GR), Paola Corradino (MT), Avrig (RO), Florencie (IT), Charente-Maritime (FR) a organizace National Project Bureau Nieuwe Hollandse Waterlinie (NL).
WEED (Karviná)
V tématické síti WEED bylo českým zástupcem město Karviná. Vedoucím partnerem sítě se stalo slovinské město Celje. Dalšími partnery byla města Enna (IT), Crotone (IT), Umea (SE), Santiago (ES), Alzira (ES), Amiens (FR) a organizace Medway-Business Support Kent (UK) a QEC-ERAN (BE).
Rovnost pohlaví je jedním z klíčových horizontálních témat strategie EU pro ekonomický růst a zaměstnanost. Projekt WEED se věnoval tématu "Ženy, podnikání a zaměstnanost na místní úrovni". Tematická síť se zabývala zvláště těmito okruhy:
Roma-Net (Karviná)
V pracovní skupině Roma-Net je zapojeno město Karviná. Zakládajícím členem je město Budapešť. Dalšími členy jsou Almería (ES), Amadora (PT), Bologna (IT), Heraklion (EL), Košice (SK), Timisoara (RO) a Udine (IT).
Skupina Roma-Net se zabývá problematikou začlenění romského obyvatelstva do společnosti.
Joining Forces (Brno)
Zakládajícím členem sítě byla francouzská instituce Agence de developpement et d'urbanisme de Lille Metropole. Ostatními projektovými partnery byla města Burgas (BG), Brusel (BL), Brno (CZ), Eindhoven (NL), Florencie (IT), Krakov (PL) a Sevilla (ES).
Projekt Joining Forces se zabýval tím, jak strategie a správa na úrovni městského regionu mohou napomoci při řešení hlavních výzev urbánní Evropy, kterými jsou: konkurenceschopnost, soudržnost a udržitelnost. Jednou z řešených otázek byla rovněž problematika nastavení efektivní spolupráce mezi městem a jeho zázemím. Nastavení takové spolupráce je považováno za klíčové pro dosažení místní soudržnosti a zvýšení regionální konkurenceschopnosti.