17. 9. 2020
Přechod na klimaticky neutrální ekonomiku znamená pro regiony závislé na těžkém průmyslu obrovskou změnu. Fond pro spravedlivou transformaci to má pomoci zvládnout.
(Text je převzatý z webu Europa.eu. Původní článek k dispozici zde.)
Evropská unie bojuje proti změně klimatu a zavázala se k tomu, že do roku 2050 bude klimaticky neutrální. Tento ambiciózní cíl, který začlenila do všech svých politik v rámci Zelené dohody pro Evropu, vyžaduje přechod na nízkouhlíkové hospodářství. Splnit ho bude náročné zejména pro regiony, které jsou závislé hlavně na fosilních palivech a energeticky náročných odvětvích.
Transformace bude mít sociální, hospodářské a environmentální dopady, které je třeba řešit. V lednu 2020 proto Evropská komise navrhla zřídit Fond pro spravedlivou transformaci, který je součástí plánu financování klimatických opatření v rámci Zelené dohody pro Evropu ve výši 1 bilionu eur.
Komu je finanční podpora určena?
K finančním prostředkům mají přístup všechny členské státy, ale zdroje se soustředí na regiony, které čelí největším výzvám: regiony s vysokou uhlíkovou náročností, které intenzivně využívají fosilní paliva (černé a hnědé uhlí, rašelina a ropná břidlice). Zohlední se také bohatství země.
Větší rozpočet pro evropské regiony
Aby byla energetická transformace úspěšná, vyzval Parlament během zářijového plenárního zasedání k větší podpoře regionů.
Plénum znovu zdůraznilo, že je potřeba zvýšit zdroje Fondu spravedlivé transformace pocházející z rozpočtu EU na období 2021–2027. Poslanci trvají na zvýšení částky, kterou v květnu předložila Komise ve svém pozměněném návrhu, na 25 miliard eur v cenách roku 2018. To by mělo být doplněno o 32 miliard eur v běžných cenách, které již byly navrženy v rámci nástroje EU pro obnovu.
Časový rozvrh jednání o jednotlivých částkách
Ve své zprávě přijaté na zářijovém plenárním zasedání předložil Parlament řadu návrhů týkajících se fungování Fondu pro spravedlivý přechod:
- udržitelné investice v těchto oblastech: mikropodniky; udržitelný cestovní ruch; technologie skladování energie; inteligentní a udržitelná mobilita; nízkoemisní dálkové vytápění; projekty proti energetické chudobě; kultura, vzdělávání
- spolufinancování až do výše 85 % příslušných nákladů na způsobilé projekty, které se zaměřují na nejzranitelnější společenství v každém regionu
- 1 % z celkové částky pro ostrovy a další 1 % pro nejvzdálenější regiony
- 18% z celkových zdrojů fondu by mělo jít do zemí, které snižují emise skleníkových plynů nejrychleji v rámci mechanismu ekologického odměňování, a pouze 50% z národních alokací bude k dispozici těm, které se dosud nezavázaly k cíli národní neutrality do roku 2050
Poslanci rovněž žádají, aby regiony, které jsou silně závislé na těžbě a spalování černého a hnědého uhlí, ropných břidlic nebo rašeliny, měly možnost využívat prostředky Fondu spravedlivé transformace k investování do projektů na zemní plyn, pokud jsou klasifikovány jako projekty udržitelné z hlediska životního prostředí.
Text podporovaný poslanci stanovuje možný dobrovolný převod prostředků z jiných fondů soudržnosti.
Které investice Fond pro spravedlivou transformaci podpoří
- malé a střední podniky a nové firmy
- výzkum a inovace
- cenově dostupná čistá energie, snižování emisí, energetická účinnost a energie z obnovitelných zdrojů
- digitalizace a digitální propojení
- obnova a dekontaminace lokalit, rekultivace půdy a její nové využití
- oběhové hospodářství, včetně předcházení vzniku odpadů, jejich snižování, účinného využívání zdrojů, opětovného používání, oprav a recyklací
- zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pracovníků na jiný typ práce
- pomoc při hledání pracovního místa
- přeměna stávajících zařízení s vysokými emisemi uhlíku
Platforma pro spravedlivou transformaci
V červnu spustila Komise platformu pro spravedlivou transformaci, která poskytuje podporu veřejným a soukromým subjektům v uhelných regionech a dalších oblastech s vysokými emisemi uhlíku. Její součástí bude databáze projektů a odborníků pro sdílení informací a technického poradenství.
Souvislosti
V březnu 2018 Parlament vyzval k vytvoření komplexního fondu na podporu spravedlivé transformace v odvětví energetiky.
V lednu 2020 předložila Komise návrh na zřízení Fondu pro spravedlivou transformaci, který by poskytl podporu nejpostiženějším regionům.
V červenci se vedoucí představitelé EU dohodli na nižší částce pro plán na podporu oživení a víceletý finanční rámec na období 2021–2027, což EP silně kritizoval. Snížen by byl totiž i rozpočet pro Fond spravedlivé transformace.
Během plenárního zasedání dne 23. července tak Parlament vyzval Radu, aby odůvodnila masivní snížení rozpočtu Fondu pro spravedlivou transformaci a Programu InvestEU v souvislosti se Zelenou dohodou – dlouhodobou prioritou EU, která by neměla být ohrožena.
Po usnesení na zářijovém plenárním zasedání by měla být jednání s Radou a Komisí o všech otázkách kromě finančního rozpočtu zahájena co nejdříve. Přesné financování bude jasné po dosažení konečné dohody v probíhajících jednáních o rozpočtu EU na období 2021–2027.