14. 9. 2020
Vodu tu potkáte takřka na každém kroku a poznáte, co všechno dokáže. Představuje se v mnoha podobách. Vodní dům – návštěvnické středisko EVL (Evropsky významná lokalita) Želivka leží jen pár stovek metrů od obce Hulice na Benešovsku, na břehu vodní nádrže Švihov. Voda je živel, ale také pomocník a něco, bez čeho nelze žít. To všechno zjistíte díky dotaci z fondu EU, která výrazně přispěla Českému svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim.
Vodní dům je zábavně naučné středisko, které informuje o důležitosti vody nejen pro člověka, ale pro přírodu jako celek. Ročně sem zavítají desítky tisíc návštěvníků všech věkových kategorií. „Samozřejmě nejpočetnějšími jsou rodiny s dětmi, chodík nám ovšem i senioři a hojné zastoupení mají školní výlety nejen na klasickou návštěvu, ale i na tématické exkurze, které tu zajišťujeme,“ říká Kateřina Zemanová, ředitelka Vodního domu. Jeho správu a chod zajišťují od začátku ochránci přírody z nedaleké Vlašimi.
Veškerou činnost tu lze shrnout do věty: „Vše o vodě pod jednou střechou.“ Moderní expozice představuje tváře vody od života ve vodě přes vodu v oblacích až po mokré osvěžení. V akváriích plují ryby, můžete si lehnout na polštáře v obřích škeblích nebo si zkusit, vyrobit mrak. Mikroskopy a zvětšené modely přibližují okem neviditelný svět pod hladinou, v další části expozice ožívá přírodní scenérie hlasy ptáků a žab. Vše o pitné vodě a jejím koloběhu se můžete dozvědět v sekci Nekonečná cesta vody. A dětem se budou líbit vodní hrátky v atriu Vodního domu. O úloze vody v krajině poučí informační panely naučné stezky v okolí domu. Je toho ale mnohem více.
Vodní dům byl postaven v letech 2014 až 2016. „Vznikl doslova na zelené louce, předtím tu nic podobného nebylo. O myšlence jeho vzniku se ale mezi ochránci přírody ve Vlašimi debatovalo už od roku 2009. Takhle velký projekt s sebou nese obrovské množství administrativních povinností. Dopředu bylo nutno mít rozmyšleno, co a jakou formou chceme návštěvníkům sdělit. Vymýšlelo se téma expozice, jaké tady budou exponáty a podobně. I když se to nezdá, vše bylo časově náročné. Architektonická soutěž na podobu Vodního domu byla vypsána někdy na přelomu let 2009 a 2010. Když se pak naskytla příležitost zažádat o evropskou dotaci, ochránci přírody neváhali a postrčili celou myšlenku dále k úspěšnému konci,“ říká ředitelka Kateřina Zemanová.
Celý projekt stál více než 60 milionů korun, Evropská unie přispěla obrovskou částkou, dotace činila téměř 51 milionů korun. Šest milionů platil ze svého rozpočtu ČSOP Vlašim, zbytek zaplatil Státní fond životního prostředí.
Oblíbený cíl výletů
Vodní dům má za sebou čtyři roky od otevření a stal se oblíbeným cílem výletů i školních exkurzí. „Největší návštěvnost jsme zaznamenali v roce 2018 – tehdy od května do konce října bylo poměrně veliké teplo a přijelo k nám téměř 30 tisíc návštěvníků, což jsme nečekali. Jak to bude letos, uvidíme, určitě to bude kvůli několikaměsíčním problémům s koronavirem slabší, ale lidé k nám už zase našli cestu. Například vloni jsme připravili 174 programů pro školy, kterých se zúčastnilo přes 3 600 žáků,“ popisuje ředitelka.
Nově tu mají v nabídce i exkurze na „nedokončené prvorepublikové mosty“, které nejsou pro běžné turisty legálně přístupné kvůli velmi přísným omezením, panujícím v oblasti vodárenské nádrže Švihov.
Ve Vodním domě myslí do budoucna. „Nyní pracujeme na několika nových infopanelech. V plánu máme doplnění venkovního areálu o zázemí pro výukové programy včetně nových interaktivních prvků. V budoucnu budeme obměňovat i vnitřní část expozice,“ říká Kateřina Zemanová.
Před návštěvou Vodního domu se jednotlivci nemusejí objednávat, ředitelka ale doporučuje provést rezervaci v případě větších skupin a především školních kolektivů. Otevřeno mají vždy od úterý do neděle, v pondělí je zavřeno.
Den otevřených dveří
Svou činnost představí ochránci přírody z Vlašimi také při
dni otevřených dveří, který se uskuteční 19. září od 9 do 17 hodin ve Vodním domě v Hulicích.
Více o projektu najdete na www.mapaprojektu.cz.
Rozhovor s ředitelkou Vodního domu Kateřinou Zemanovou najdete na webu Deníku
zde.