21. 9. 2020
Jen kousek od centra středočeských Roztok na konci nenápadné ulice narazíte na velký nápis VUAB Pharma, a. s. – zkratka z původního Výzkumného ústavu antibiotik a biotransformací. Celý areál poznamenala velká voda z Vltavy v roce 2002. V jedné z hal dosahovala voda do čtyřmetrové výšky. Dnes zde najdete moderní opravené budovy, v nichž se odehrává veškeré dění ve společnosti, která má své zákazníky po celém světě.
„V názvu sice máme z tradice zkratku z původního Výzkumného ústavu antibiotik a biotransformací, ale jsme farmaceutickou, výrobně obchodní společností, která v posledních letech klade důraz na vývoj. Vycházíme ze základní filozofie, že pokud společnost nemá výzkum, nemá budoucnost,“ říká Jan Mengler, předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti VUAB Pharma.
Slavná historie
Název VUAB zůstal společnosti z historických důvodů. Slavná společnost, která tehdy vyráběla jako první ve střední Evropě penicilin, byla založenav roce 1949. „Navazujeme na práci našich předků,“ podotýká ředitel úseku pro strategii a vývoj Vladimír Kysilka.
Hlavní činností roztocké společnosti VUAB Pharma, která má pobočku také v Brně, lze rozdělit do čtyř oblastí. Ty představuje Vladimír Kysilka: „První oblastí je biotechnologická výroba Nystatinu ve dvou kvalitách, a to pro léčiva a pro veterinární použití. Druhou oblastí je výroba injekcí pro nemocnice, se kterými je velmi dobrá a dlouhodobá zkušenost při léčbě různých nemocí nebo i při operačních výkonech. Mluvíme jak o suchých, tak o kapalných injekcích. Třetí oblastí je genová diagnostika nádorových onemocnění a ekologie se zaměřením na regeneraci platiny z odpadů, která je součástí programu protinádorové péče.
Poslední komoditou jsou léčivé látky, platinové komplexy a meziprodukty, cílené pro léčbu nádorů. Tuto oblast a vývojově výzkumnou základnu budujeme patnáct let. Některé platinové meziprodukty i neplatinová protinádorová léčivá látka dacarbazin už jsou prodávány na trhu,“ říká šéf vývoje.
Právě na výzkum a vývoj zcela nové skupiny platičitých komplexů pro protinádorovou terapii získala společnost VUAB Pharma dotaci z Evropské unie. Platičité komplexy jsou chemické sloučeniny, které obsahují platinu. Tento kov, který může být dražší než zlato, dokáže ve sloučeninách velmi účinně ničit nádorové buňky.

Problémem při užívaní látek s obsahem platiny je jejich jedovatost pro zdravé buňky. V Roztokách vyvíjejí novou generaci platičitých komplexů, které ještě účinněji a cíleněji působí jen na nádorové buňky a naopak jsou méně toxické pro buňky zdravé. Navíc se vyznačují dobrou biologickou dostupnosti, která umožňuje jejich podání formou pilulky.
Léky s platinou léčí většinu nádorů
„Projekt se týká léčby nádorů, ke které se už desítky let používají vysoce účinná protinádorová platnatá léčiva jako jsou Cisplatin, Oxaliplatin nebo Carboplatin. Až sedmdesát procent solidních nádorů se dnes léčí v kombinaci s těmito platnatými léčivy. Jejich nevýhodou je velká toxicita, která způsobuje nežádoucí účinky a často vede k nutnosti ukončení léčby. Na to cílí platičité komplexy, které nabízejí tytéž výhody, stejnou nebo i lepší protinádorovou účinnost, ale s významně nižší toxicitou a možností i perorálního, tedy ústního podání. To je výhodné, protože dnes se všechna platnatá cytostatika podávají nitrožilně, a proto se musí pacient dostavit do nemocnice nebo do speciálních zařízení. Dosud se na světě nikomu nepodařilo zavést platičitý komplex pro léčbu nádorů,“ popisuje Vladimír Kysilka.

V rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost poskytla Evropská unie na výzkum nových platičitých komplexů, doplněný o předklinické testy, dotaci 5,9 milionu korun. Přitom celková výše nákladů na tento projekt byla vyčíslena na 15,6 milionu korun. Částkou 9,8 milionu se pak podílela společnost VUAB Pharma ze svých zdrojů.
Více informací o projektu najdete na www.mapaprojektu.cz.
Rozhovor s ředitelem úseku pro strategii a vývoj Vladimírem Kysilkou najdete na webu Deníku
zde.