10. 8. 2020
Bránu k nejnáročnějším experimentům v oblasti optického, nanotechnologického, biochemického či biofyzikálního výzkumu otevřela dokořán Univerzita Palackého v Olomouci. Přírodovědecká fakulta díky dotaci z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání pořídila více než pět desítek vědeckých přístrojů a kompletně zmodernizovala čtyři fyzikální laboratoře. Slavnostně je zpřístupnila v listopadu 2019.
Z evropských dotací putovalo na nákladný projekt 144 miliónů korun. „Kromě Evropské unie na modernizaci přispělo také ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ze státního rozpočtu přišlo téměř 17 milionů. Zbylou částku doplatila Univerzita Palackého ze svých zdrojů,“ říká vedoucí katedry optiky a hlavní řešitel projektu Jaromír Fiurášek. Celkem modernizace vyšla na 169 miliónů korun.
Vybudovaná výzkumná infrastruktura slouží primárně studentům šesti doktorských studijních programů. Zlepšení se týká Optiky a optoelektroniky, Aplikované fyziky, Biofyziky, Nanotechnologií, Biochemie a Nanomateriálové chemie.
Díky špičkovým přístrojům mají vědci možnost účastnit se i těch nejnáročnějších experimentů, a držet tak krok s kolegy z celého světa. Dosud mohli své výzkumy realizovat pouze ve spolupráci se zahraničními partnery. „Nyní jsme schopni takové experimenty v našich laboratořích provádět i sami. Je to klíčové zejména pro další generace našich mladých vědců, doktorandů a studentů,“ je přesvědčený Fiurášek.

Modernizovány byly čtyři laboratoře tři optické a jedna spadající pod katedru experimentální fyziky. Prostory nově disponují moderním systémem vzduchotechniky, klimatizace, chlazení a rozvodu technických plynů. Trubky a kabely vedou na střechu objektu, o chlazení vodou či hlídání tlaku se stará vybavení ve speciální místnosti. Vědcům tyto vymoženosti vytváří ideální podmínky pro realizaci experimentů.
„V oblasti kvantové optiky, optických kvantových technologií, kvantové interakce záření s látkou či Ramanovy spektroskopie je vyžadována extrémní stabilita a čistota prostředí,“ vysvětluje Jaromír Fiurášek. Trojice optických laboratoří parametry mikroklimatu a čistoty vnitřního prostředí díky modernizaci splňuje, podmínky jsou srovnatelné s předními světovými vědeckými pracovišti.
Milovníky fyziky nepochybně těší také vysoce účinné supravodivé jednofotonové detektory, výkonné pulzní i kontinuální titan-safírové lasery, kryomagnetický systém pro Mössbauerovu spektroskopii, zařízení pro fyzisorpci a chemisorpci i rentgenový difraktometr.
Katedra fyzikální chemie své doktorandy vybavila nukleární magnetickou rezonancí, několika různými typy spektrometrů a diferenčním skenovacím kalorimetrem určeným pro studium složení, vlastností a interakcí nanomateriálů.
Biochemici mají nově k dispozici pokročilý UPLC-MS systém pro analýzu nízkomolekulárních látek a peptidů anebo hybridní zobrazovací multidetekční reader pro charakterizaci parametrů buněk. „Na katedru biofyziky byl instalován specializovaný mikrokalorimetr, kamera, fotokomora a další zařízení pro zkoumání fotosyntézy a interakce biomolekul,“ doplňuje seznam novinek profesor Fiurášek.
Přístroje za miliony
Pořizovací cena nových přístrojů čítala miliony korun. Nejdražší byl výkonný pulzní femtosekundový titan safírový laser značky Coherent Mira HP Dual, jehož cena se přiblížila k devíti milionům korun. Systém vysoce účinných supravodivých jednofotonových detektorů Single Quantum stál 5,7 milionu.

Stěhování rozměrného vybavení do útrob přírodovědecké fakulty nebylo jednoduché. V budově totiž není nákladní výtah. „Museli jsme vymontovat okno a přístroje sem dostat jeřábem,“ zavzpomínal hlavní řešitel projektu Modernizace výzkumných infrastruktur pro potřeby doktorského studia fyziky, chemie a biochemie.
Univerzita věří, že modernizace zvýší zájem o studium oborů a pomůže rozvíjet mezinárodní spolupráci. Fakulta by se také měla stát lákadlem pro zahraniční studenty.
Více o projektu najdete na www.mapaprojektu.cz.
Rozhovor s vedoucím katedry optiky Jaromírem Fiuráškem najdete na stránkách Deníku
zde.