22. 10. 2019
Díky dotacím z fondů EU nakoupila hradecká nemocnice jen za minulý rok techniku za téměř sto milionů korun. Přes 60 milionů stál lineární urychlovač, který umožňuje šetrněji léčit pacienty s nádorovými onemocněními. O tom, co podpora z evropských fondů hradecké nemocnici dále přinesla, se můžete přesvědčit i díky reportáži, kterou Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo ve spolupráci s Deníkem.
Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK), která patří k největším zdravotnickým zařízením nejen ve východních Čechách, ale i v celé České republice, získala v rámci dvou projektů spolufinancovaných z Evropské unie v roce 2018 techniku za necelých sto milionů korun. Největší investicí byl nákup lineárního urychlovače za více než 60 milionů korun, druhý projekt se týkal nákupu dalšího moderního vybavení a techniky, která pomáhá při zajištění špičkové péče o pacienty nemocnice.
Projekt nazvaný Zvýšení kvality návazné péče ve FN HK byl zaměřený na rozšíření kapacity lineárních urychlovačů ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, které se užívají k zevnímu ozařování zhoubných nádorů. Díky novému stroji dojde postupně k rozšíření kapacity a nahrazení dosluhujících kobaltových přístrojů v nemocnicích v Jičíně a Trutnově.
Tato náhrada bude postupná i s ohledem na aktuální obměnu stávajících dvou lineárních urychlovačů určených pro superspecializovanou péči. Plné kapacity tak pracoviště ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dosáhne závěrem roku 2019. Nový lineární urychlovač zaručí přesnější a bezpečnější ozařování a přinese také uživatelsky přístupnější ovládání.
„V současné době ještě tato péče může probíhat na dvou dosluhujících kobaltových přístrojích v nemocnicích v Jičíně a Trutnově, ale nově pořízený přístroj ve FN HK bude po domluvě se Zdravotnickým holdingem KHK tuto péči postupně přebírat,“ uvedl zástupce přednosty pro léčebnou péči Kliniky onkologie a radioterapie Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. Milan Vošmik Ph.D.
Fakultní nemocnice současně s projektem na pořízení nového lineárního urychlovače v březnu 2018 zahájila stavební práce na přístavbě u Pavilonu profesora Bašteckého za zhruba 70 milionů korun, na financování dokumentace pro přípravu stavby se částkou 750 000 korun podílel Královéhradeckých kraj. V nové přístavbě najde místo jeden ze tří lineárních urychlovačů nemocnice.
Díky druhému evropskému projektu v roce 2018 Fakultní nemocnice Hradec Králové pořídila několik dalších přístrojů pro různá pracoviště. Jednalo se zejména o obnovu dvou skiagrafických přístrojů a tří ultrazvukových přístrojů. Vedle toho byla realizována dodávka lineárního ultrazvukového endoskopu, poskytujícího ultrazvukové zobrazení nejvyšší úrovně, C-ramena pro endoskopické pracoviště pro onkologickou diagnostiku, zavádění stentů do jícnu a žlučových cest a také přístroje pro rigidní bronchoskopii.
Poslední dodanou technikou byla konfokální endomikroskopie, která umožňuje pomocí laserového paprsku o různé vlnové délce zobrazit velmi detailně vyšetřovanou sliznici. Celková hodnota dodávek těchto přístrojů v rámci projektu dosáhla 34 milionů korun.
715 tisíc pacientů
Fakultní nemocnice Hradec Králové díky dvojici projektů výraznou měrou zkvalitnila přístrojové vybavení pro účely diagnostiky i návazné péče, a udržela si tím vysoký technologický standard v dané oblasti. V rámci Integrovaného regionálního operačního programu nemocnice Hradec Králové realizuje několik dalších projektů, a to v oblasti onkogynekologie, perinatologie a IT.
Fakultní nemocnice Hradec Králové má 39 pracovišť se zhruba 1370 lůžky, na kterých je každoročně hospitalizováno přes 41 000 pacientů. Ambulantně je v nemocnici ošetřeno okolo 715 000 pacientů a v nemocnici jsou prováděny nejsložitější chirurgické výkony a jsou používány moderní technologie v oblasti diagnostiky a léčby.
Podrobnosti projektu včetně videa naleznete na www.mapaprojektu.cz
Rozhovor s MUDr. Milanem Vošmikem Ph.D., zástupcem přednosty pro léčebnou péči Kliniky onkologie a radioterapie Fakultní nemocnice Hradec Králové naleznete na stránkách Deníku.