22. 3. 2021
Když se řekne Sázava, každému do mysli naskočí řeka vinoucí se malebnou krajinou a spousta vodáků. To ale není zdaleka jediné, co je v této lokalitě zajímavé. Tím nejznámějším jsou místní sklárny. A pak tu jsou historické památky související s vývojem města. To vše dohromady činí Sázavu turisticky velmi zajímavou.
Ne vše je ale ve středočeské Sázavě v okrese Benešov zabarveno do růžova. I tady jsou problematické lokality, jako například ta Na Kácku, která je součástí bývalé sklářské osady. Zdejší byty a okolní prostředí se dostaly do stavu, který dělal ostudu celému městu. Naštěstí se podařilo lokalitu výrazně vylepšit díky dotaci z Evropské unie.
Zdevastovaná část města plná nevábných rozpadajících se staveb v sousedství dvou sklářských hutí – Josef a František. Také tyto hutě byly již řadu let mimo provoz, nebo v nich byla jen minimální výroba. Staly se tak spíše ekologickou zátěží. Bydlení zde nikoho nelákalo, a to i přesto,že ještě v sedmdesátých letech minulého století to byla v očích obyvatel města jedna z lepších lokalit v Sázavě.
Pokrok nastal v roce 2008, kdy se městu Sázava podařilo získat dotaci na revitalizaci brownfieldu této zpustlé části. Projekt stál přes 15 milionů korun, Evropská unie na něj poskytla 85 procentní dotaci. „Žádost o dotaci byla realizována se společností Zabala a podařilo se ji získat na první pokus,“ vzpomíná současný starosta Sázavy Ivan Koldcsiter.
Nová dětská hřiště
Revitalizace území Na Kácku trvala necelý rok. V lokalitě byly odstraněny veškeré nevyhovující stavby, byly provedeny práce na revitalizaci zeleně, zasazeny nové stromy a keře. V místě vznikla dvě dětská hřiště s mnoha herními prvky a lanová pyramida. Projekt myslel i na zlepšení životních podmínek pro stávající obyvatele.
V docházkové vzdálenosti bytových domů vyrostly nové boxy na odpad nebo sušáky na prádlo. V okolí bytových domů „Na Kácku“ vznikly nové chodníky, veřejné osvětlení a to vše bylo doplněno městským mobiliářem, aby zde obyvatelé Sázavy rádi trávili volný čas. Dále byla vybudována část nové kanalizace a obslužné komunikace lokality.
Historie lokality Na Kácku sahá do roku 1837, kdy zde František Kavalír postavil první sklářskou huť. Pro provoz sklárny nebylo možné, aby skláři docházeli zdaleka. Majitel proto postavil v 19. a na začátku 20. století sklářskou osadu. Za socialismu k ní přibyly plechové sklady a garáže další nevzhledné budovy. Byty v obytných domech Na Kácku a na konci Poznaňské ulice byly obydleny sociálně slabšími občany, převážně Romy. Všechno časem řádně zchátraly, přibyly naopak nelegální skládky komunálního odpadu.
Připomínky sklářské minulosti na Sázavě oživil také další projekt, který změnil v letech 2007 až 2014 chátrající Huť František na centrum soudobého sklářského umění. Centrum nabízí pro příchozí zážitkovou interaktivní expozici o skle a jeho součástí jsou také funkční sklářské dílny. Ty využívají nejen umělci, ale i široká veřejnost. Probíhají zde zajímavé například sklářské workshopy. Proměnu huti František podpořila EU dotací přes 110 milionů korun.
Chtějí lepší bydlení
Starosta Koldcsiter připomíná, že město nyní vyvíjí v bytových domech aktivity směřující ke zlepšení podmínek k bydlení. „Bohužel se dříve město patřičně neangažovalo v opravách bytového fondu v této lokalitě. Proto zde začínáme s několika rekonstrukcemi bytů, plánujeme tu dále vznik komunitního centra, kde by se měly střetávat různé generace. V objektu centra hodlá město vybudovat také podkrovní byty. Chceme také pokračovat ve zlepšení celého prostředí,“ připomíná starosta.
A dodává: „V takto špatném stavu, do jakého se dostala lokalita Na Kácku, v Sázavě jiná není. Nicméně se jí začínají přibližovat bytové domy Na Křemelce, kde v oblasti oprav a investic byla situace stejná. Pomalu jsme začali s rekonstrukcemi bytů. Čeká nás zateplení budov, výměna oken a další finančně náročné opravy a investice. V oblasti energie chceme přes dotační výzvya programy realizovat fotovoltaické elektrárny na bytové domy. Vše odhadujeme zhruba na pětileté období.“
Před lety se díky dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení podařilo Sázavským v takzvaných Pánových domech, z nichž dva byly zcela zdevastované a vybydlené, vytvořit 11 bytů. Právě zde plánuje město jeden dům odstranit a postavit nový s pěti bytovými jednotkami. „V Sázavě je velký problém s bydlením, a proto se snažíme projektově připravit a pokud možno do dvou let začít s realizací výše uvedených staveb. Zájem o bydlení v Sázavě a okolí je velký,“ uzavírá starosta bezmála čtyřtisícového města.
Více o projektu na www.mapaprojektu.cz.
Celý článek si můžete přečíst na webu Deníku
zde.