Evropská komise zveřejňuje návrhy legislativy pro příští období. Česká republika obdrží méně prostředků
30. 5. 2018
Evropská komise na začátku května zveřejnila návrh rozpočtu EU, tzv. víceletého finančního rámce, pro období 2021-2027 a v současné době postupně zveřejňuje návrhy jednotlivých částí legislativy pro evropské fondy. Ze zveřejněných informací vyplývá, že ČR má obdržet méně prostředků, než kolik má v tomto období.
Na začátku května zveřejnila Evropská komise návrh víceletého finančního rámce, jednoduše „rozpočtu pro Evropu“, pro roky 2021-2027. Jeho součástí je i návrh prostředků pro politiku soudržnosti, jejímž cílem je podpora rozvoje regionů napříč celou EU. Včera Evropská komise zveřejnila první část návrhů legislativy, podle kterých by se čerpání fondů po roce 2020 mělo řídit. V první vlně publikovala obecné nařízení a pravidla pro Evropský fond pro regionální rozvoj a Fond soudržnosti, stejně tak přeshraniční spolupráci. Součástí zveřejněných návrhů je i určení tzv. národních obálek. Česká republika bude mít díky své vyspělosti méně, první návrh hovoří o cca 20,1 mld. eur (v běžných cenách), resp. 18 mld. eur ve stálých cenách roku 2018. Další části balíčku legislativních návrhů budou postupně uveřejňovány až do 12. června 2018.
„Pokles jsme očekávali. Ať již kvůli posunu ČR mezi vyspělejší země nebo Brexitu. Proto také na úbytek evropských peněz dlouhodobě upozorňujeme. Nicméně vzhledem ke škrtům i u ostatních zemí budeme o navrhnuté částce ještě diskutovat, aby se navýšila. Chceme uhájit dostatečný objem peněz na investice do dalšího rozvoje ČR,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
V otázkách legislativy a pravidel pro čerpání zaštiťuje vyjednávání za Českou republiku Ministerstvo pro místní rozvoj a v otázkách víceletého finančního rámce Ministerstvo financí ve spolupráci s Úřadem vlády ČR.
„Evropská komise obecně umožňuje financovat de facto všechny věcné oblasti, jako tomu je v období 2014-2020, ale také zároveň poměrně striktně stanovuje limity pro jejich financování. Bude proto pro nás zásadní vyjednat s Evropskou komisí určitou míru flexibility tak, abychom se mohli zaměřit zejména investice, které jsou v ČR potřebné.“ uvedla náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Olga Letáčková a dodala: „Aktuálně finalizujeme první část Národní koncepce, která má za cíl určit priority ČR pro další období. Tyto priority konzultujeme se širokým spektrem odborné veřejnosti a otevřeně se s partnery na národní a regionální úrovni snažíme připravit podmínky pro efektivní využití všech prostředků pro rozvoj naší země.“
Způsob výpočtu částky určené jednotlivým státům se oproti současnému programovému období změnil, a to mělo také vliv na stanovení alokací pro jednotlivé státy. Přestože dominantním indikátorem pro výpočet zůstává výše HDP na obyvatele, jsou brány v úvahu i další parametry, jako jsou nezaměstnanost (zejména mladých), úroveň vzdělávání, migrace, klimatické změny apod.