30. 9. 2019
Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Deníkem pravidelně připravuje reportáže o úspěšných projektech podpořených z fondů EU. Jedním z nich bylo i snížení vypuštěných emisí společnostní Cement Hranice, které se tak nyní blíží nule. Na projekt za celkem 72 milionů Kč přispěly fondy EU 55 procenty.
Látky znečišťující ovzduší dostaly v Hranicích KO, když místní cementárna vyměnila starý filtr za nový. Díky dotaci z fondů Evropské unie určených na zlepšení životního prostředí.
Hranice Cement Hranice patří k největším výrobcům cementu a maltovinových pojiv na území České republiky. A podle některých občanů města i k největším znečišťovatelům ovzduší. Čísla však hovoří jinak. Emisní limit pro tuhé znečišťující látky je stanoven vyhláškou na maximálně dvacet miligramů v kubíku vzduchu. I když i před rekonstrukcí byly v areálu cementárny naměřeny hodnoty, které se do této normy vešly, bylo rozhodnuto o snížení znečištění.
Společnost se proto rozhodla, i za pomoci desítek milionů z fondů EU, pro výměnu starého elektrofiltru za nový, látkový. Emise vytvořené společností klesly k nule, nyní se do ovzduší dostane pouhých 0,47 miligramů znečišťujících látek v metru krychlovém.
„Někteří lidé si na prach a kouř stěžují neustále. To se nezmění. I proto pořádáme den otevřených dveří, aby veřejnost viděla, jak to u nás vypadá,“ řekl výrobní ředitel společnosti Cement Hranice Karel Magrla. Při pohledu na vysoký komín je vidět bílý kouř. „Jenom pára, žádný škodlivý dým nebo množství prachu,“ zdůraznil.

Najaté firmě na výměnu obrovské součásti mašinérie stačilo šedesát dní. Práce byly tak trochu netradičně zahájeny mezi vánočními svátky a silvestrem. „Demolice dosavadního filtru začala 27. prosince 2016. Projektem na výměnu filtru pro pecní linku jsme se ale zabývali už v roce 2010. Do plánu investic jsme ho zařadili o pět let později,“ prozradil člen představenstva Cementu Hranice Roman Michalčík.
Hlavními důvody změny bylo snížení emisí i nákladů na údržbu. Celková částka modernizace se vyšplhala k 72 milionům korun. Evropské fondy pokryly více než polovinu této sumy, konkrétně 55 procent.
Akciová společnost do výrobních technologií investovala i loni. Většina z téměř osmdesátimilionové částky putovala právě na ochranu životního prostředí a modernizaci. Firma například nahradila zastaralé filtrační zařízení na uhelné mlýnici a provedla protihluková opatření. Díky těmto krokům i vyšší poptávce se čistý zisk hranického Cementu v roce 2018 zvýšil o 70 milionů korun. Vzrostly i tržby o dvě stě milionů, z 1,5 se zvýšily na 1,7 miliardy.
Dle výroční zprávy cementárna, která patří do italského koncernu Buzzi Unicem, loni zaměstnávala okolo 179 lidí. Rozlehlý areál na první pohled působí dojmem klasické továrny ocel, beton, šeď. Zblízka jsou však pocity jiné, prostředí je „barevnější“.
Nechybí v něm například rybník s rákosím, rozkvetlými lekníny a hopkajícími žábami. Mohutné stavby obklopuje zelená tráva. Nechybí ani stromy, jehličnaté i listnaté. „Kdybychom znečišťovali ovzduší tolik, jak si mnozí myslí, tohle by zde určitě nerostlo. Zeleň celý areál dokáže výrazně oživit,“ má jasno Karel Magrla.
Dlouhá tradice
Národní podnik Hranická cementárna a vápenice zahájila provoz nového závodu na výrobu cementu mokrým způsobem v dubnu 1954. Mezi lety 1987 a 1992 firma prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Vznikla výrobní linka na výpal slinku suchým způsobem, nainstalováno bylo odprašovací zařízení za více než 150 milionů korun, včetně již zmíněného filtru.
„Použitá technologie třístupňového výpalu slinku s předkalcinací podstatně snížila emise oxidů dusíku a síry. Veškeré škodliviny jsou měřeny spolehlivými přístroji a hodnoty přenášeny do programu řídicího systému, který v případě překročení povolených hodnot ihned vyřadí zařízení z provozu,“ vysvětlil Roman Michalčík.
Cement Hranice hodlá investovat do svého provozu i v následujících měsících a letech. Pro příští rok vedení společnosti plánuje realizaci druhé etapy snižování hlukové zátěže, finančně podpoří rovněž využívání tepla z odpadu při chlazení zinku. I proto se řadí k nejmodernějším producentům kvalitních stavebních materiálů ve svém regionu. Z hranického cementu jsou stavěny důležité stavby v tuzemsku i zahraničí.
Cement Hranice, firma s více než padesátiletou tradicí, i díky zmíněným investicím do ekologičtější výrobu zlepšila svůj obraz mezi obyvateli města Hranice a pomáhá zlepšovat životní prostředí ve svém okolí.
Rozhovor s výrobním ředitelem Karlem Magrlou na stránkách Deníku.